2013. április 28., vasárnap

E-learning tananyag - Dropbox



Sokszor nosztalgiával gondolok a PROMPT által szervezett tanfolyamokra, főleg akkor, amikor új tanfolyam indul. Eszembe jutnak az "együtt töltött virtuális óráink", a társaim és nem utolsósorban a tutoraink is, akik mindig készségesen segítettek és segítenek a mai napig is, amiért nagy-nagy köszönettel tartozom.


Az egyik tanfolyamon egy e-learning tananyag készítése volt a feladatunk, amibe nagy lelkesedéssel kezdtünk, hiszen ez egy olyan gyakorlati munka volt, amit saját igényeink szerint alakíthattunk, formálhattunk. Én egy németes tananyagot készítettem, amely teszteket, hallás utáni értést, szövegértést, ismétlő feladatokat és természetesen új anyagot is tartalmazott. Természetesen ki is próbáltam, amelyről itt írtam.

Idén azonban észrevettem, hogy a hely, ahova a munkánkat feltöltöttük, nem működik. De a tutorunk, Robi a segítségemre sietett. Olvasva a blogbejegyzésemet, rögtön a megoldáson törte a fejét, így ajánlott nekem egy újabb alkalmazást a Dropbox-ot. Hallottam már róla, de nem használtam. SŐT! Azt sem tudtam, hogy nemcsak online lehet használni, hanem a számítógépre letöltve is. Aztán lassan megismerkedtem vele, és rájöttem, hogy egy rendkívül hasznos alkalmazás, amit biztosan fogok használni a továbbiakban is, hiszen terveim között szerepel, hogy készítek még tananyagokat a gyerekeknek, mivel pozitív visszajelzéseket kaptam tőlük.

A Dropbox első használatakor arra kell figyelni, hogy engedélyezzük a "Public folder" használatát, így az anyagainkat publikussá tehetjük. Ha ezt nem tesszük, akkor csak azok látják a könyvtárainkat, állományainkat, akikkel ezt megosztjuk. Persze ezt utólag is engedélyezhetjük.

A publikus megosztáskor az is nagyon tetszik, hogy a hosszú URL címet le is rövidíthetjük.

A tananyagom itt található.

"Soha le nem mondani, soha el nem csüggedni, ha kell, mindig újra kezdeni."
/Kossuth Lajos/


2013. április 14., vasárnap

Élet a GoogleReader után


Nemrégen több helyen is megjelent, hgoy a GoogleReader megszűnik. Pedig már  rutinná vált, hogy az újonnan megjelent bejegyzéseket naponta megnéztem egy helyen. Nagyon megszerettem a GoogleReader-t, pedig csak nemrégen kezdtem el rendszeresen használni. Miután a hír a megszűnésről megjelent, alternatívák után kezdtem el keresgélni. De ez másokat is foglalkoztat, mivel ezzel a témával foglalkozott a PCWorld számítástechnikai újság legújabb számában is, ahol több lehetséges "utódot" említ meg, köztük az általam is ismert Netvibes alkalmazást is, amiről itt írtam.

Most viszont a Feedly-ről szeretnék néhány gondolatot megosztani, amit ma próbáltam ki.
Az első benyomásaim a következők:
  • lehet ingyenesen integrálni a Firefox és a Chrome böngészőkbe is. Az integrálást követően az URL címtől bal oldalra megjelenik egy kis zöld ikon, amire kattintva jelentkezhetünk be a Feedly-be
  • használható mobileszközökön is, IOS-en, Android rendszeren és a Kindle olvasóval is
A bejelentkező oldalon két gombra kattinthatunk:
  • Login
  • Connect to GoogleReader
Egyenlőre bármelyikre kattintva egy újabb ablak jelenik meg, amely engedélyt kér. Ezt követően a böngészőben található zöld ikonra kattintva indul el az alkalmazás.

A bejelentkezét kvöetően a bal oldalon látható a következő kép a nevünk alatt:
 
 Az Organize-ra kattintva  látjuk a már meglévő csatornáinkat kategtóriákba rendezve, de itt vehetünk fel új kategóriát is. (Next Category)
A Preferences gombnál találjuk az általános beállításokat:
  • csak a mai, vagy az összes bejegyzés jelenjen-e meg
  • milyen formában jelenjenek meg a bejegyzések (cím, magazin kinézet, teljes cikk)
  • a kedvelt bejegyzések a Google+-ból, illetve a Facebook-ról megjelenjenek-e
  • betűtípus a fejlécben: Helvetia vagy Sans Serif
  • az alapértelmezett nyelv (magyar nincs benne, de a jövőben hátha.....)
  • frissítés beállítása (négyóránként)
  • olvasott, nem olvasott bejegyzések színánek beállítása
A bejegyzések megjelenését a jobb oldalon fent található ikonok segítségével is beállíthatjuk:

 Beállítási lehetőségek:
  • a GoogleReader-hez hasonló (címek felsorolva)
  • képek és rövid ismertető
  • magazin megjelenés
  • teljes cikk
Természetesen még sok beállítási lehetőséget találunk benne, így mindenki kialakíthatja a számára legmegfelelőbb kinézetet.

Úgy gondolom, hogy a GoogleReader után is van lehetőségünk a már megszeretett oldalaink egy helyen történő olvasására, legyen az pl. a Netvibes vagy a Feedly. Mivel a Netvibes-ot nagyon megkedveltem, így azt is fogom a továbbiakban is használni.


2013. április 2., kedd

Webes eszközök - összegzés



Végére ért a PROMPT Oktatóközpont által szervezett tanfolyam, amelyen webes eszközök használatát tanultuk meg. illetve ezek felhasználási módjait.
Sok-sok köszönet Robinak, hogy a feltett kérdéseinkre, problémáinkra gyorsan reagált,  segített, ha elakadtunk, jó ötleteket adott. :)

Biztos, hogy a tanfolyamon tanultakat hasznosítani fogom a munkám során, hiszen pl. a hírgyűjtőkről hallottam, de igazából nem használtam. Ugyanígy voltam a GoogleReader-rel is. Tudtam hogy van, de most kezdtem el használni. Rendkívül hasznos alkalmazásnak tartom, hiszen nagyon sok időt spórolunk meg azzal, hogy hozzánk érkeznek a hírek. 
Nagyon szívesen készítettem a Netvibes-ban nyilvános és privát oldalt is. Ezt szerintem kiválóan tudom használni a gyerekeknél, amikor a weboldalkészítést tanuljuk.

Azért is kedvelem az ilyen tanfolyamokat, mert bár személyesen nem találkozom a tutorral, a tanulótársakkal, mégis úgy érzem, hogy az interneten keresztül ismerjük egymást. Olyan kollégákkal ismerkedem meg, akik hozzám  hasonlóan gondolkodnak. Egymás blogbejegyzéseiből, fórumbejegyzéseiből is sokat tanulhattunk.

Remélem, még tanfolyamokon vagy személyesen találkozunk:)
Mindenkinek sok sikert kívánok a munkájában!

"Tanulás az, ha rájövünk arra, amit már tudunk.
Cselekvés az, ha megmutatjuk, hogy tudjuk.
Tanítás az, ha másokat emlékeztetünk arra, hogy ők is éppolyan jól tudják.
Mindannyian tanulunk, cselekszünk és tanítunk".
(Richard Bach)