2019. június 9., vasárnap

Artec robotok az iskolában 4.


Sajnos a 10 hét hamar eltelt, de úgy érzem még az utolsó pillanatokat is kihasználtuk az építésre, programozásra. 

Az utolsó szakkörökön a gyerekek egy egész stadiont építettek fel nézőkkel, kamerával, kapuval. 
Sőt az egyik 3. osztályos kisfiú sorompót is készített szervomotorokkal, LED-ekkel. Még a programozásnál is nagyon figyelte a 6. osztályos társát, aki igyekezett minden kívánságát teljesíteni. 

Nagyon jó volt látni a gyerekek örömét és a többiek csodálkozását, amikor a sorompó a fényekkel tökéletesen működött. 
A videón is látszik a kisfiú öröme, büszkesége, ami mindennél többet ér.


A gyerekek fantáziáját, kreativitását mutatja, hogy a stadionba evezőst is tettek, illetve mindenki igyekezett még egy robotot megépíteni. Az egyik csoport még a magyar zászlót is megjelenítette.




Végül álljon itt egy videó az utolsó alkotásokról:



Nagyon köszönjük az Abacusan Stúdiónak a lehetőséget, hgoy kipróbálhattuk a robotkészletet. Kicsik, nagyok , gyerekek, felnőttek  egyaránt nagyon élvezték ezt a 10 hetet. Pozitív meglepetések is értek. Jó volt látni, hogy a gyerekek milyen ügyesen építik meg a  robotokat, milyen jól együtt tudnak dolgozni, hogyan segítik egymást.

A robotkészlet használata során fejlődött a gyerekek kreativitása, térlátása, szociális kompetenciája, algoritmikus gondolkodása.

"Kezdeményezni, azután hagyni, hogy a gyermek szabadon kibontakoztathassa képességeit. Ez a pedagógus feladata."
 (Maria Montessori)


Artec robotok az iskolában 3.


Nagyon szeretem az órákat, a szakköri foglalkozásokat egy-egy téma köré felépíteni. Így tettem a robotika szakkörön is: a gyerekek feladata állatok megépítése és programozása volt. Itt is fontos volt, hogy vagy maga az állat, vagy egy része mozogjon.

A gyerekek használhatták a segédanyagot, de igazából szinte minden csoport kreatívan, saját ötlet alapján oldotta meg ezt a feladatot.

Eleinte nagyon érdekes állatok születtek a csoportmunkák során, de később a gyerekek már könnyen felismerhető állatokat alkottak. Voltak, akik a  szervomotorok mellett LED-eket is használtak, így még aranyosabb állatok születtek.

Néhány alkotás, illetve az alkotás folyamata látható a képeken:

Programozták a gyerekek a teknősöket, a kutyust, az oroszlánt is. Nagyon ügyesen használták a szervomotorokat is, igaz a programozása azért már nehezebben ment De nem adták fel, addig próbálkoztak, amíg az elképzelésüket nem sikerült megvalósítani.
A teknősökre még zöld LED-ek is kerültek.





Artec robotok az iskolában 2.


A Digitális Témahét után továbbra is nagy kedvvel, lelkesedéssel építettünk, programoztunk az Artec robotkészlettel.

A képen látható versenyautót egy hátrányos helyzetű tanuló építette meg nagy-nagy türelemmel minta alapján, majd később átépítette egy nagyobb autóvá. 
Eközben pedig még a lányoknak is segített: ők elmondták mit szeretnének, a fiú pedig megépítette nekik. Őt inkább az építés, az alkatrészek beépítése, bekötése kötötte le. Mivel elmondta, hogyan mozogjon az autó, így néhány fiú azt már könnyen le tudta programozni a Studuino szoftver segítségével. Addig próbálkoztak, amíg sikerrel nem jártak. 



Az egyik szakköri foglalkozáson a 3-4. osztályos tanulóknak azt a feladatot adtam, hogy az olvasókönyvből válasszanak egy mesét, vagy egy történetet, amelynek a szereplőit építsék meg, és az ügyes fiúk segítségével programozzák le. A feladatot csoportban kellett megoldaniuk. Fontos volt, hogy a megépített szereplőt ne csak építsék, hanem programozzák is le.
A mese kiválasztása nem is volt olyan egyszerű, hiszen a gyerekeknek végig kellett gondolni, hogy az adott szereplő hogyan tud majd mozogni.

A következő megoldások születtek:
Egy lánycsoport  a Rege a csodaszarvasról történetet választotta, amelyből magát a szarvast építették meg.






















Egy másik csoport a A két Lotti történetből az ikreket és  szüleiket  építette meg. Igaz, végül időhiány miatt csak az egyik kislány készült el.


A harmadik csoport a Holló és a róka meséből a hollót készítette el.


Az építés, programozás nagyon jó hangulatban telt. A gyerekek kíváncsian nézték egymás munkáit is,voltak, akik onnan is merítettek ötleteket.