2020. október 27., kedd

CodeWeek 2020

 

Iskolánk 2020-ban is részt vett a Kódolás Heti eseményeken. Mivel az alsó tagozatosok közül csak a 4. osztályosoknak van informatikaórája, ezért igyekeztem a többi osztályt is bevonni az eseménysorozatba.  

Az elsősök először unplugged feladatokat oldottak meg, amik közül többet is nagyon könnyűnek találtak. Ők bébikönnyűnek nevezték ezeket a feladatokat. Nagyon jó volt látni az örömet az arcukon, jó volt hallgatni az örömujjongást, amikor sikerült megoldani egy-egy feladatot.




A könnyebb feladatokat követően megismerkedtek elsőseink Bluebot méhecskével. Nagyon örültem, amikor több kisgyerek megörült a kis robotnak, hiszen már óvodában találkoztak vele fejlesztő pedagógus kolléganőmnek köszönhetően. Az egyszerű feladatok megoldása után az őszinte gyermeki örömnek lehettünk fül - és szemtanúi. 



 2. osztályosaink különleges helyzetben voltak, hiszen ők már részt vettek a tavalyi Kódolás Hetén, de sajnos kimaradtak a Digitális Témahét eseményeiből, így ők több eseményen vettek részt.
Náluk is unplugged feladatokkal indítottuk az eseménysorozatot, de természetesen már kicsit nehezebbek voltak, mint az elsősöknél. Nagy kedvencek voltak a színezős feladatok, a kódrejtvények, amelyek már nem voltak ismeretlenek a gyerekek számára. 







Tavaly már megismerkedtek a gyerekek a Scratch Jr alkalmazással, amit idén újra használtunk. Részben felelevenítettük a tavaly tanultakat, részben pedig kipróbáltuk a szereplők irányítását is kódokkal. Voltak, akik nagyon ügyesen irányították az általuk választott szereplőket. Kedvelt volt a saját fénykép készítése, illetve  a hangfelvétel is. Nagy örömünkre szolgált a tanító nénivel, hogy a gyerekek egymásnak is szívesen segítettek.

Lehetőségünk volt bekapcsolódni a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ Kódolás Heti eseményeibe is. A 2. osztályosok számára a Botlogic alkalmazást választottuk, hiszen nem kellett a gyerekeknek regisztrálni a játékhoz, mindössze az életkorukat kellett megadni. Az első néhány pálya nagyon könnyű volt mindenkinek, utána azonban közösen gondolkodtunk a feladatok megoldásán. Több tanuló nagyon sokáig eljutott a különböző nehézségű pályákon. Többen elmondták, hogy nagyon jó a játék, otthon is játszanak majd vele.



Mivel a 3. osztályosok közül sokan járnak robotika szakkörre, így igyekeztem olyan alkalmazásokat keresni, amelyek számukra is újak lesznek. Hosszas keresgélés után szintén a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ által ajánlott alkalmazásra, a Digipuzzle - Mosaicra  esett a választásom, aminek különlegessége, hogy színezés közben a szorzótáblát is gyakorolják a gyerekek. Érdemes körülnézni az oldalon, nagyon sok, oktatásban használható alkalmazás található rajta.




Mivel szeretnek a gyerekek online feladatokat megoldani, így a Lightbot alkalmazást is kipróbáltuk a 3. osztályosokkal, ami szintén nagy sikert aratott.



A 4.- 8. osztályosok kevesebb eseményen vettek részt, hiszen ők majd informatikaórákon is többet fognak a kódolással, programozással foglalkozni. Náluk osztálybajnokságot hirdettünk: ki lesz a győztes a CodyColor versenyen. A kamaszoknál megfigyelhető volt, hogy először gondolkodás nélkül helyezték el a robotokat a pálya szélén, később azonban már presztízskérdés lett, ki nyer egy-egy mérkőzést, illetve ki lesz dobogós a verseny végén.



Mivel iskolánk több robottal rendelkezik, így természetesen azok is előkerültek. Így programozták a gyerekek Beebot méhecskéket, Edisont, építettek robotot az Artec robotkészletből, amit le is programoztak. Kicsiknél, nagyoknál programoztuk Microbitet természetesen életkoruknak megfelelő feladatok segítségével.

Ami külön örömömre szolgál és büszkeséggel tölt el, hogy egyik 6. osztályos tanulónk részt vett az Irány a Mars - 2030  Meet and Code eseményen, amelyre teljesen egyedül készített programot Scratch-ben. 

Az idei CodeWeek különleges volt, hiszen nem tudtunk szülőket, nagyszülőket meghívni eseményeinkre, de remélem, így is mindenki jól érezte magát. 

Végül álljon itt egy idézet Bill Gates-től:

"A programozás tanulás megmozgatja az elmét és segít olyan gondolkodásmódot kialakítani, amely az élet valamennyi területén hasznos."



2020. június 10., szerda

Digitális munkarend után - gondolatok


A tantermen kívüli digitális munkarend bevezetésekor szerintem nem sokan gondolták, hogy ez a tanév így is fog befejeződni.

Nagyon furcsa tanév volt, azt hiszem mindenki (szülő, tanuló, pedagógus) számára sok tanulsággal, elgondolkodtató dologgal.


Néhány gondolatot szeretnék megosztani a kedves Olvasóval.

Iskolánk a tantermen kívüli digitális oktatás bevezetésekor az Edmodo-t választotta. Ez számomra nem volt ismeretlen felület, de mióta utoljára használtam, sokat változott a lehetőségeiben és a kinézetében is. Két délelőtt alatt a kollégáimnak bemutattam a használatát, akik előtt le a kalappal, mert olyan érzésem volt, mintha egy olyan osztályba csöppentem volna, ahol csupa kiváló tanuló van. Köszönet érte:)

A gyerekek is hamar beletanultak a számukra ismeretlen felületbe. Ha kérdésük, problémájuk volt, akkor azt az esetek nagy többségében a Netikett-et betartva tették fel. Úgy látszik, érdemes volt informatikaórákon erre több időt szánni.

A kollégák, szülők kérésének eleget téve készültek videók az Edmodo használatához, amik a visszajelzések alapján hasznosnak bizonyultak.

A feladatokat, tananyagot a gyerekek órarend szerint kapták. 

Nagyon tetszik ez a felület azért is, mert mint osztályfőnök nagyon könnyen tudtam követni a gyerekek teljesítményét, munkáját az egyes tantárgyakból. Ami sok időt vett igénybe, az a visszaküldött feladatokra a visszajelzés, esetleg útmutatás a javításhoz, mivel sok osztályban több tantárgyat is tanítottam. 

A felület alkalmas online tesztekre is, de pl. matematikából a kétjegyűvel való szorzást, osztást nem lehetett megvalósítani ezen a felületen, így maradt a visszaküldés. Az ilyen jellegű felmérések javítása kicsit bonyolultabb volt, hiszen le kellett menteni, Paint-ben kijavítani (ez sem egyszerű sem egérrel, sem tapipaddal), majd visszatölteni a gyerekeknek. 

Akik ismernek, tudják, hogy a digitális világ elég közel áll hozzám, de mégis sokkal több időbe telt egy-egy órai anyag elkészítése, mint a hagyományos oktatás során. Hiszen itt nem láthattuk a tanulók reakcióját, nem tudhattuk, hogy érti-e a feladatot és gondolnunk kellett azokra a diákokra is, akiknek a szülei nem home office-ban dolgoznak, így nem tudnak segíteni a gyerekeknek. Fontosnak tartottam azt is, hogy ne mindig ugyanolyan alkalmazást használjak, hiszen az egy idő után már unalmassá válik. Nagyon sok alkalmazást megnéztem, keresgéltem, de szerencsére ebben az időben zajlott a MOOC, ahol általam jól ismert kolléganők olyan alkalmazásokat mutattak, amiket addig nem ismertem. Azért is tetszettek, mert magam készíthetek velük feladatokat osztályra, egyénre szabottan. Igaz, hogy eleinte ez sok időt vett igénybe, de a tanulók visszajelzése alapján érdemes volt elkészíteni ezeket a feladatokat. 

Tanulási ösvényekre a Symbaloo alkalmazás kiváló, hiszen több útvonalat tudunk megadni a gyerekeknek, így kiválóan tudunk differenciálni. A Symbaloo-val emellett könyvjelzőgyűjteményt is tudunk készíteni.

Egy másik alkalmazás a h5p.org, amit már régebben nézegettem, de őszintén szólva, annyira nem tetszett, hogy feladatokat készítsek benne. A véleményem azonban a MOOC kurzust követően gyökeresen megváltozott, hiszen nagyon sokféle feladattípus készíthető benne. Ami nekem a kedvenc az az interaktív videó, amikor egy elkészített videóban teszünk fel kérdéseket. Az első elkészítése itt is egy délutánomba telt, de megérte ez is.

Egy általam készített interaktív videó a törtekhez.

Sokat tanultam a szakmai csoportokból is. Külön szeretném megemlíteni Novák Károlyt, aki megmutatta a genial.ly oldalt. Ez egy aranybánya, még ha egy része fizetős is. Nagyon sokféle feladat készíthető, pl. kvíz, idővonal, vagy akár szabadulószoba is. Aki szeretne belevágni, annak mindenképpen azt javaslom, hogy először a már meglevő sablonokat nézze át, alakítsa át. Az sem lesz mindig egyszerű. Lehetőség van arra is, hogy egy teljesen üres sablonnal dolgozzunk. Első alkalommal több napig tartott, amíg egy egyszerű szabadulószobát el tudtam készíteni. De nagyon büszke voltam, amikor sikerült. Aztán jött a többi. 
Arra is lehetőség van, hogy a kollégák által megosztott sablont dolgozzuk át.

Remélem, a nyáron lesz időm, hogy még jobban megismerjem az alkalmazás lehetőségeit.

Egy általam készített szabadulószoba:

Miért jók az online szabadulószobák? 
A gyerekek játékosan interaktív módon tudnak gyakorolni, ahol azonnali visszajelzést kapnak, ami számukra nagyon fontos. Bármilyen tanórán bármilyen tananyaggal használható. Sőt, akár tantárgyközi szabadulószobát is készíthetünk. Ad izgalmat, hiszen mindenki kíváncsi, mi történik, ha kinyit egy széfet. Közben pedig  észrevétlenül tanulnak a gyerekek. Kiválóan alkalmas a differenciálásra is, hiszen adhatunk nehezebb, könnyebb, több vagy kevesebb feladatot is.
A témát is mi választhatjuk ki a gyerekek érdeklődésének megfelelően.

Ami még külön jó, hogy a gyerekeknek nem kell regisztrálni, de ugyanakkor pl. egy kód bekérésével mégis le tudjuk ellenőrizni, hogy a tanuló megoldotta-e a feladatot.

Ezeken kívül természetesen sok feladatot készítettem még a LearningApps-ben valamint a WordWall-ban is. Küldtem a gyerekeknek podcastokat, videókat, amiket PPT-ből készítettem.

Úgy gondolom, nemcsak a gyerekek, és kollégáim digitális kompetenciája fejlődött hatalmasat, hanem az enyém is.  Rengeteg új alkalmazás, amiket a jövőben mindenképpen szeretnék beépíteni a mindennapi tanítás-tanulás folyamatába, hiszen a gyerekek azontúl, hogy tanultak belőle, még élvezték is. Ez úgy gondolom, a legfontosabb, hiszen ha valamit örömmel csinálunk, akkor az könnyebben rögzül, jobban megmarad. 

Fontosnak tartottam, hogy a gyerekek véleményét kikérjem az online oktatással kapcsolatban. Szinte mindenki azt írta, hogy azért volt jó, mert maguk oszthatták be az idejüket, több idejük volt a családdal. Rossz volt, mert nem tudtak találkozni a barátaikkal és a felső tagozaton nehezebben ment a tanulás sok gyereknek, mert hiányzott a tanári magyarázat.

Nagy köszönettel tartozunk a szülőknek is, akik nálunk maximálisan partnerek voltak, hiszen támogatták, segítették a gyermekeiket ebben a mindenki számára új tanulási formában.

"Egynek minden nehéz; soknak semmi sem lehetetlen."
/Széchenyi István/ 



2020. április 11., szombat

Tanulói tevékenység követése


Már 4 hete tart a tantermen kívüli digitális munkarend, így bőven van már tapasztalatunk. Magam is folyamatosan keresek olyan alkalmazásokat, programokat, amelyek segítségével a gyerekek tanulmányi munkáját figyelemmel lehet kísérni. Fontos szempont számomra a programok kiválasztásánál, hogy a gyerekeknek ne kelljen regisztrálni. Szükség van újabb és újabb alkalmazások megismerésére azért is, mert egy idő után a megszokott programok használata unalmassá válhat. 

Szerencsére a tavalyi és az idei MOOC kurzusban bőven találtam nagyon jó alkalmazásokat, amelyeket ebben a különleges helyzetben sikeresen tudok használni.

Ebben a bejegyzésben azokat az alkalmazásokat szeretném röviden, 1-1 példával bemutatni, amelyek nálam a gyerekek kedvencei. Ez egy szubjektív válogatás lesz, és természetesen ezeken kívül is rengeteg hasznos alkalmazás található a világhálón. 

Az egyik kedvenc a Symbaloo, amit sokan mint könyvjelző programot ismernek, holott ezen túl van egy kiváló funkciója: tanulási ösvényeket, utakat tudunk készíteni, így minden tanuló a képességének megfelelő feladatokat oldhat meg, tehát tudunk a segítségével differenciálni és tehetséget gondozni is. A tanulási út létrehozását a Create a Learning Path menüpontra kattintva kezdhetjük el. Először nevet kell adni a tanulási ösvénynek; célszerű a témánk címét megadni itt, hogy a későbbiekben is könnyen megtaláljuk. Ezt követően megjelenik egy játéktábla, melynek méretét és hátterét természetesen megváltoztathatjuk. Rákattintunk egy tetszőleges négyzetre a játéktáblán és már tehetjük is fel a feladatokat, amik lehetnek online játékok, feladatok, videók, de akár a számítógépünkről is feltölthetünk állományt. Nekem nagyon tetszik az a lehetőség, hogy kérdéseket is feltehetünk, amivel akár ellenőrizhetjük, hogy a tanulók tényleg megoldották-e a feladatot. Szívesen használom azt a lehetőséget is, hogy a tanulók értékeljék 1-től 5-ös skálán a feladatot. 
Ahhoz, hogy tudjuk követni a tanulói tevékenységet  az Assign menüpontot kell kiválasztanunk, majd link segítségével meg kell osztanunk tanulóinkkal a feladatot. Nekik csak a nevüket kell beírni a linkre kattintva, mi pedig folyamatosan tudjuk követni, ki hol tart éppen, hiszen a játéktáblán megjelennek a nevek kezdőbetűi, a tábla alatt pedig azt is láthatjuk, ki mennyi ideig foglalkozott a feladatokkal.
Egy egyszerű példa saját állományokkal itt található.





Egy másik nagy kedvenc a Wordwall, amelyben nagyon sokféle feladattípus található. (Ezt is linkkel betehetjük a tanulási ösvényünkbe.) Például tudunk készíteni kvízt, anagrammát, szókeresőt, csoportosítós feladatot, labirintust, lufi pukkasztó játékot, stb.  Az egyik különlegessége az alkalmazásnak, hogy különböző témákat is be tudunk állítani, így pl. lehet dzsungeles, vakondos, vadnyugatos, stb. játékunk. Mielőtt megosztjuk linkkel a játékot, beállíthatjuk, hogy név megadása után tölthessék ki a gyerekek, így tudjuk követni, ki milyen sikerrel oldotta meg a feladatokat. Beállíthatunk kitöltési határidőt, illetve a válaszok áttekintését is.
Mi pedagógusok az eredmények menüpontban tudjuk figyelemmel kísérni a gyerekek munkáját, ahol látjuk a próbálkozások számát is, illetve látványos diagramok segítségével megnézhetjük, melyik kérdés okozott nehézséget tanulóinknak.
Az ingyenes verzió limitált számú játék létrehozását engedélyezi.

A gyerekek kedvence volt a dzsungeles játék, ami itt található. Természetesen most nem kell nevet beírni, bárki megnézheti, kitöltheti.




A harmadik alkalmazás a Quizalize, ami egy olyan kvízkészítő alkalmazás, amelyben kérdésenként is meghatározhatjuk az időt. A kvízünkben használhatunk hanganyagot, képeket, matematikai képleteket, illetve lehetőség van arra is, hogy a gyengénlátók felolvastassák a kérdéseket és a válaszokat is. A játékot lehet egyedül és csapatban is játszani, de kiadhatjuk házi feladatnak is. A gyerekek itt is linket kapnak, ahova a nevüket/vagy a megadott kódot kell beírni. 
Az eredményeket itt is folyamatosan tudjuk követni, a számítógép az eredmények alapján még kategóriákba is sorolja a tanulókat, sőt még azt is megmondja, ki igényel segítséget.
A mellékelt képen a zöld szín a kiválóan teljesítőket mutatja, a sárga a hibázókat, a piros pedig azokat a tanulókat, akiknek még gyakorolni, tanulni kell az adott témakört.



Ezek mellett szívesen használjuk többek között a Kahoot-ot, a Learningapps-et, a Flippity-t is.

A MOOC tanfolyamon ismertem meg a Sutori oldalt, ahol megoszthatunk a gyerekekkel linkeket, videókat és készíthetünk a felületen mi magunk is gyakorlófeladatokat.
Itt található egy általam készített példa.

Az elkövetkező időszakban is igyekszem újabb és újabb lehetőségeket keresni, hogy a gyerekek minál változatosabb módon tudják elmélyíteni az ismereteiket.

2020. március 18., szerda

Digitális munkarend - gondolatok


A Digitális Témahétre éppen elkészültem a tervezettel, amikor péntek este kiderült, hogy az iskolák március 16-tól a tantermen kívüli digitális munkarendre térnek át. Elkezdtem ötletelni, gondolkodni, hogyan is lehetne ezt megvalósítani.
Tudtam, hogy egy olyan platformra lesz majd szükségünk, amit tanár, szülő, diák egyaránt tud használni, lehetőleg minél egyszerűbben. Figyelembe kellett venni azt is, hogy az egyes felületekre hogyan történik a tanulók bejelentkeztetése: azaz szükség van-e e-mail címre, ha igen milyenre, vagy elég egy kódot kiküldeni szülőnek, diáknak. Fontos szempont volt továbbá, hogy pontosan lehessen követni az egyes tanulók előmenetelét, haladását, valamint lehessen számonkérni is. Végül a mi iskolánk az Edmodo mellett döntött. Én ezt a felületet már régebben használtam a gyerekekkel, de akkor azért maradt abba a folytatás, mert nem volt magyar felülete. Mára ez is megváltozott, igaz a fordítás az általunk beírt szövegeknél többször nagyon viccesre sikerült, de ezt a problémát is megoldottuk.

Már hétfőn elkezdtük az ismerkedést a felülettel, elkészültek az osztályok, felkerültek a tantárgyak, a tanlók, összekapcsoltuk a diákokat az egyes tantárgyakkal. A legtovább a kódok kiküldése tartott, hiszen elküldtük a szülőknek és a gyerekeknek is. Olyan kollégám is volt, aki már hétfőn feltett tananyagot. Ezzel nálunk elindult a "home school". Készültek és készülnek folyamatosan a használatot segítő videók, mind a szülők, mind kollégáim felé. Ennek a 3 napnak a tapasztalata alapján azt mondhatom, hogy mi zökkenőmentesen indítottuk be digitális felületünket. A gyerekektől sorra érkeznek a beadandók, még azt is megmutatják, feltöltik, amit nem is kérünk.

Nagyon büszke vagyok a digitális munkarendben részt vevő minden szereplőre. 

Büszke vagyok kollégáimra, akik 2 délelőtt alatt lelkesen, az újra fogékonyan elsajátították a rendszer alapjait. Ha elakadnak, vagy nem biztosak valamiben kérdeznek, segítik egymást. Hétfő óta órarend szerint adjuk ki a feladatokat, ellenőrizzük, értékeljük a tanulók munkáját. Egymást segítve, közösen egy célért dolgozunk. Mindegyikünk digitális kompetenciája hatalmasat fog fejlődni.

Büszke vagyok a szülőkre, akik maximálisan odaálltak gyermekeik mellé. Többször, több platformon kértük őket erre, ők pedig mindenben segítik a gyerekeket. A kisebbeket a feltöltésben, a felület használatában, a nagyobbakat pedig abban, hogy tényleg minden elkészüljön határidőre.

Büszke vagyok diákjainkra, akik átérzik, hogy tényleg kell tanulni. Számukra is új a felület, de ha valamiben nem biztosak kérdeznek, méghozzá nagyon udvariasan, a Netikett szabályait betartva. A visszajelzések alapján lelkesek, mindent meg akarnak  csinálni, a határidőket betartják. 

Már történtek megmosolyogtató események:
Első napon a kódok kiküldését követően egy 2. osztályos kislány bejelentkezett a felületről és ezt írta: "Szervusz tanító néni, itt várunk a teremben." (mármint a digitális tanteremben)

Egy 7. osztályos fiú a kódot megkapva így jelentkezett be: 
"Bejutottam, de hol vannak a feladatok?"

Azt kívánom mindnyájunknak, hogy ez a lelkesedés tartson ki, ameddig szükséges.