2022. május 28., szombat

Játékos gyakorlás, ismétlés

A tanév vége felé közeledve egyre nagyobb kihívás a tanulók motiválása, érdeklődésének fenntartása. Ezért is örültem, hogy részt vehettem az idei A tanulás jövője MOOC 2022 nyílt online kurzuson, melyet a Tempus Közalapítvány szervezett, mivel sok olyan alkalmazást ismertem meg, amelyekkel a tanulók szívesen dolgoznak, ismételnek.

Ezen az online kurzuson hetente kaptuk a tananyagot, amelyben hanganyagot, videót is találtunk. Természetesen minden modulhoz tartoztak beadandó feladatok, amiket a facilitátorok értékeltek, ha kellett javaslatokat is adtak. Mivel kezdő és haladó szinten is beadhattuk a feladatokat, így mindenki kiválaszthatta a tudásának megfelelő szintet. 

Mivel a modulok facilitátorai maguk is gyakorló pedagógusok, ezért nagyon sok tanácsot, hasznos ötletet tudtak adni egy-egy területen. (pl. értékelés, gamifikáció, motiváció, stb.) A facilitátorokkal, kollégákkal, tanulótársakkal a fórumokon tudtunk kommunikálni, így itt is tudtunk új ismereteket szerezni.

Az idei kurzuson ismertem meg a Blooket alkalmazást, ami nagyon hasonlít a Kahoot-hoz. Mivel többször Kahoot-ozunk, ezért egy idő után az már unalmasabb lesz a tanulóknak, ezért is örültem meg a Blooket-nek, mivel ebben több játékfelület található és még egymástól is lehet "szerezni" pl. aranyat.




Ezt az alkalmazást először a 8. osztályban informatikaórán próbáltam ki. 
A cél a tanult ismeretek gyakorlása volt.

Az egyik ok, amiért a Blooket nagyon tetszik az, hogy nem kell a tanulóknak regisztrálni. A Kahoot-hoz hasonlóan egy adott oldalra kell menni a tanulóknak, ahol az avatar kiválasztása, a név és a játékkód beírása után indulhat is az alapbeállítás szerint 7 perces játék.

Ha osztályteremben játszunk, akkor nekünk, mint hostnak kell indítani a játékot. 
Ki kell választanunk a játékfelületet is:
- dinós
- kincskeresés
- crypto
- halászós
- királyi csata
- városépítős
- kávézó
- üzem
- futóverseny
- toronyjáték
- hagyományos kvíz

A legtöbb játékfelületen lehetőség van egymástól "rabolni". 

Mi a következő módon játszottunk:

A tanulókkal közösen eldöntöttük melyik legyen a játékfelület, majd a játék indítását követően az interaktív táblán láthatták a játék aktuális állását. Itt láthatták azt is, ki rabolt tőlük, bár ez megjelent a gyerekek felületén is. 

Érdekes volt hallani a reakciókat, amikor valaki pl. aranyat szerzett a másiktól. De előfordult az is, hogy a gyerekek azon mérgelődtek, hogy már megint nem tudják a helyes választ a kérdésre. (Rossz válasz esetén az alkalmazás megjeleníti a helyes választ.)

A játékidő letelte után megjelenik a pódium, azaz az első 3 helyezett.

A játék másik előnye, hogy minden osztály/csoport kiválaszthatja a neki tetsző játékot. Pl. nálunk 8. osztályban a kincskeresés volt a legkedveltebb, a rablás miatt.

Amikor feltettem a kérdést, Kahoot vagy Blooket, akkor az utóbbit választották végzős tanulóink. 6. osztályban viszont inkább a Kahoot volt a nyerő alkalmazás.

A Blooket felületen készített tesztek természetesen egyedül is megoldhatók, így pl. online oktatás során is kiválóan használhatók. Ekkor természetesen csak azok a játékfelületek jelennek meg, amelyekben nem lehet rabolni egymástól.


Akinek kedve van, próbálja ki ezt az informatikához kapcsolódó játékot. A játéktábla kiválasztása után új játék, majd megint új játék. A program megkérdezi, akarunk-e tutoriált. A megfelelő gombra klikkelés után máris indulhat a játék.

A Blooket-ben természetesen kereshetünk is a publikus feladatsorok között.

Úgy gondolom, kiváló, sokrétű alkalmazást ismertem meg, amit mindenkinek ajánlok kipróbálásra is.:)

2022. május 22., vasárnap

Digitális Témahét


Iskolánk már 7. alkalommal vett részt a Digitális Témahét rendezvényén. Az idei azért volt különleges számunkra, mivel az elmúlt két tanévben online szerveztük meg ezt az eseményt. Idén viszont lehetőségünk volt ismét offline módon alkotni közösen a gyerekekkel, szülőkkel, nagyszülőkkel.


A témahetet megelőzően egy 10 hetes tanfolyamon is részt vettem, ami nagyon hasznos volt, hiszen az itt hallottakat, tanultakat igyekeztem beépíteni a Digitális Témahét programjaiba is.

Projektünkben a víz témakörét jártuk körbe, ami az idei Fenntarthatósági Témahét kiemelt témája is.

Projektünk címe: Víz, víz, tiszta víz, avagy az életünk a tét

A programsorozatot a Pannon-víz bemutatójával kezdtük, ahol iskolánk minden tanulója érdekes információkat szerezhetett arról, hogyan jut el a víz a házunkig. Megtudtuk azt is, hány víztorony található Győrben, hány látogatható, milyen magasak. A gyerekek az előadás végén interaktív játékkal tesztelték a tudásukat. Senki nem távozott üres kézzel az előadásról.

A feladatok meghatározásakor törekedtünk arra kollégáimmal, hogy mindenki az életkorának megfelelő kutatást, keresést, alkotási tevékenységet végezhessen. 



1-2. osztályosok témája: Víz körforgása, takarékosság a vízzel

Ezen a két évfolyamon az új NAT szerint nincsen környezetismeret, ezért fontosnak tartottuk, hogy megismertessük a tanulókat a víz körforgásával, illetve felhívjuk figyelmüket arra, miért és hogyan kell takarékoskodni a vízzel. Kitértünk arra is, hogy ők hogyan takarékoskodhatnak.

Ezután következett az alkotás, amikor a tanulók gyurmából készítettek figurákat, történeteket a vízzel kapcsolatban, amikből a szülők, nagyszülők, kollégáim segítségével animációkat készítettünk. Szerettük volna, hogy minden szülő láthassa a gyerekek munkáit, ezért az elkészült animációkat egy Padlet felületen helyeztük el, ahol szavazni is lehetett.





Az összes animáció megtekinthető itt.

3-4. osztályosok témája: Víz színei

Ezeken az évfolyamokon a tanulók megkeresték, milyen színű lehet a víz, illetve megnézték a kék szín jelentését is. A talált információk segítségével készítettek mozaikot, ahol csak a víz színeit használhatták fel.


A kék szín jelentése alapján szófelhők készültek, ahol fontos volt, hogy az alakzat kapcsolódjon a víz témájához .


A tanulók készítettek rajzot is a Paint3D-ben a vízhez kapcsolódóan. Érdekes volt látni, hogy mennyi vízben élő állat szerepel ezeken a rajzokon.

Ezeken az évfolyamokon is a Padlet felületen dolgoztunk, ahol a tanulók a feladatokat kapták, illetve ide kellett feltölteni minden munkát. A feladatok értékelése napi szinten történt.

Az elkészült munkákra szavazhattak is a tanulók, szülők.

A tanulók összes munkája itt tekinthető meg.

5-6. osztályosok témája: Víz szerepe az életünkben

Tanulóink ezeken az évfolyamokon is a Padlet felületen dolgoztak, ahova minden munkájukat fel kellett tölteni. Itt kapták a feladatok leírását és a napi értékeléseket is.

Tanulóink választhattak, melyik alkalmazásban dolgoznak: plakátot, szórólapot, képregényt, gondolattérképet vagy animációt készítenek az adott témában. 

Többen szinte mindegyik alkalmazást kipróbálták, aminek nagyon örültem.

Külön szeretném kiemelni, hogy a különböző szakkörön is kapcsolódtak a gyerekek a témahéthez. Így a természetjárók bejárták Rábapatona természetes vizeit, megnézték az élővilágot is. 


A robotika szakkörösök animációkat készítettek az adott témában. Többen több foglalkozáson keresztül programoztak.


Az elkészült összes munka megtekinthető itt.

7.  osztályosok témája: Víz megjelenése az irodalmi alkotásokban, Vízhiány okozta betegségek

A tanulók a megadott versekben kerestek költői képeket a vízhez kapcsolódóan, amiket gondolattérképen meg is jelenítettek.



A vízhiány okozta betegségekkel, illetve a megelőzéssel kapcsolatban a tanulók a kutatómunka után képregényt, plakátot, szórólapot, animációt készíthettek saját választásuk alapján. Ezen az évfolyamon is sok tanuló több alkalmazást is kipróbált. 

Készült egy játék is, amelyben a nagy hal megeszi a kishalat, de közben vigyáznia kell a hirtelen megjelenő flakonokra, szemétre is.


A tanulók összes munkája ezen a Padlet felületen tekinthető meg.

8. évfolyam témája: Víz megjelenése a képzőművészeti alkotásokban, Vízhiány okozta betegségek, Árvíz/Vízszennyezés

A tanulók kollázst készítettek olyan képzőművészeti alkotásokból, amelyeken avíz szerepel. Fontos volt, hogy jogtiszta képeket használjanak. Sajnos, ezen a téren még mindig több odafigyelésre van szükség.

Tanulóink készítettek flipbook-ot olyan közmondásokból, szólásokból, illetve a magyarázatukból, amik a vízhez kapcsolódnak.
Az évfolyam legkedveltebb alkalmazádsa az anchor volt, amikor podcastot készítettek a gyerekek. Meginterjúvolták tanáraikat, szüleiket, nagyszüleiket az utolsó nagy árvízről, amiből készültek a podcastok.
Eleinte nehezebben ment a készítés folyamata a mobiltelefonokon (én addig laptopon készítettem podcastot, még az online oktatás alatt), de egymást segítve sikerrel jártunk. 

A 8. osztályosok minden munkája megtekinthető itt

A 7-8. osztályosoknak a helyi gátőr tartottt előadást a településen található természetes vizek kialakulásáról, szabályozásáról, illetve a jövőbeli tervekről.



Végül álljon itt egy összefoglaló a Digitális Témahét eseményeiről:


A projekt részletesebb bemutatása iskolánk honlapján olvasható.