2012. március 18., vasárnap

Jeopardy


Már régebben olvastam a Jeopardy programról, de a tanórákon az elmúlt hónapig nem próbáltam ki.

Miután részt veszek a Microsoft PIL Akadémián és ott nagyon sok pozitív visszajelzést olvastam a Jeopardy-ról, ezért úgy gondoltam, hogy németórákon én is kipróbálom. 



Már az elkészítése meglepetés volt, hiszen nagyon hamar sikerült egy feladatot összeállítani. Nagyon tetszik, hogy mind a nyelvtani anyagot, mind a szókincset kiválóan lehet vele gyakoroltatni. A feladatmegoldás közben pedig a gyerekek együttműködése is fejlődik, hiszen csoportmunkában dolgoznak. A csoportok száma még a feladat elkezdése előtt beállítható, illetve megadhatunk időkorlátot is. Ez utóbbi azért fontos, mert így a gyerekek rákényszerülnek a gyorsabb gondolkodásra. Természetesen a győztes csapat jutalomban részesül.
A gyerekek jobban kedvelik, amikor a szókincset, a tanult témákat gyakorolják, kevésbé kedveltek a nyelvtani anyagot tartalmazó Jeopardy-k.
A 8. osztályban fontosnak tartom, hogy a tanult nyelvtani anyagot év végéig átismételjük. Ebben ez az IKT-eszköz nagy segítségemre van, hiszen így kiderül az is, hogy ki mit felejtett el az évek során, mit kell még átismételni.
A Jeopardy-t kiválóan lehet használni más tantárgyaknál is.

2012. március 5., hétfő

Munka a virtuális osztályteremben 2.



A gyerekek véleménye alapján (http://rita-e-learning.blogspot.com/2012/03/munka-virtualis-osztalyteremben.html) elkészítettem a diagramokat, amikre vonatkozóan olyan kérdéseket tettem fel, amelyek a kompetenciamérésben is megtalálhatók. Ezenkívül kíváncsi voltam arra is, hogy a diagram típusát felismerik-e a tanulók. Nagy örömömre szinte mindenki felismerte a típusokat. A gyerekek véleményezték a társaik munkáját is. A válaszokat Word dokumentumban készítették, amiket fel is töltöttek a virtuális osztálytermünkbe. Míg az előző órán a dokumentumok feltöltésében segítségre szorultak, addig a mai órán már teljesen egyedül oldották meg ezt a feladatot is.
A mai órán megbeszéltük a weblapok főbb jellemzőit is, így mindenki ellenőrizhette, hogy jól gondolkodott-e előző órán.

Kíváncsi voltam arra, hogy a gyerekek tudják-e a weblap és a blog közti különbségeket, hasonlóságokat. Munkájukhoz használhatták az internetet, bár többen fejből írták le a véleményüket. Az elkészült Word dokumentumokat természetesen fel kellett tölteniük az Edmodo-ba, amik alapján elkészítettem egy összefoglaló táblázatot.

blog
weblap
-         internetes napló
-         több dologról szól
-         magadról szól
-         manuális frissítés
-         képek, videók
-        személyes (12 tanuló említette)
-         órát, zenelejátszót is bele lehet tenni
-  mindent bele lehet írni, ami érdekel
-         1 vagy 2 ember kezeli
-         saját vélemény
-         nincs kötöttség
-         folyamatosan változik
-         1 dologról szól (2 tanuló írta)
-         másoknak ad információt (5 tanuló említette)
-         itt nem lehet óra, zenelejátszó
-         több ember kezeli
-         „hivatalosabb”
-         kötött szövegű

 A válaszokból úgy látom, hogy a gyerekek nagy része érzi a két fogalom közti különbséget. Néhányan a biztonság kedvéért már óra közben visszajelzést kértek a munkájukról. 
Úgy gondolom, hogy az önálló munka során szerzett tudás jobban megmarad a gyerekekben, mintha én mondanám el nekik a tudnivalókat.

2012. március 4., vasárnap

Munka a virtuális osztályteremben 1.

A gyerekekkel néhány éve kezdtük használni az Edmodo virtuális osztálytermet, mivel a fénymásolás drága volt, ezért ide tettem fel a gyerekeknek a feladatokat. Most már a gyerekek az elkészült dokumentumaikat is feltöltik a megfelelő mappákba, így mindenki láthatja a másik munkáját, véleményezheti is azt.

A 8. osztályban a gyerekek most ismerkednek a honlapkészítéssel, természetesen annak is a legegyszerűbb módjával. Mielőtt nekiálltunk Word-ben honlapot készíteni, feltettem a gyerekeknek a következő kérdéseket, amikre a választ Word dokumentumban kellett elkészíteni a saját szavaikkal, és az elkészült dokumentumot kellett feltölteni az Edmodo-ba. A válaszokat kiértékeltem, majd diagramot készítettem a válaszok alapján és a következő órán a diagramra vonatkozó kérdéseket tettem fel, amikre szintén válaszolniuk kellett írásban. Mivel a diagramok elemzése fontos a kompetenciamérésnél is, ezért igyekszem az informatikaórán is e tevékenységet gyakoroltatni.
1. kérdés:
Mit tartalmazzon egy jó weblap?
Mi legyen egy weblapon?


A válaszokból kiderült, hogy a gyerekek számára legfontosabb az, hogy a weblap tartalmazzon zenét, videót, filmeket. A híreket, információkat nem tartják annyira fontosnak. Érdekes volt látni, hogy egy tanuló számára fontos az is, hogy óra legyen a weblapon.

2. kérdés:
Milyen a jó weblap?
Mitől jó egy weblap?

A gyerekek számára legfontosabb az, hogy a weboldal érdekes és figyelemfelkeltő legyen. 1-1 tanuló tartja fontosnak a biztonságot, a könnyű szerkeszthetőséget és a bővíthetőséget. 1 tanuló számára nagyon fontos, hogy az adott weboldal bárhonnan, bármikor elérhető legyen. A diagramban nem szerepel, de az egyik tanuló megemlítette a vásárlási lehetőséget is.

A tanórán a gyerekek egyedül dolgoztak, természetesen használhatták az internetet, de a válaszokat a saját szavaikkal kellett megfogalmazniuk. Így használták a szövegszerkesztőt, az internetet, a virtuális osztálytermet és még a feltöltést is gyakorolták. Az egyik kislány meg is jegyezte, hogy ugyanígy kell feltölteni a Facebook-ba is.