2018. április 13., péntek

A Digitális Témahét utolsó napja



Elérkezett a Digitális Témahét utolsó napja, amely mozgalmasan telt iskolánkban. 
Felsorolni is nehéz a mai programokat.

A 2. és 3 osztályosok a 8. osztályosok által készített LearningApps feladatokat oldották meg. a tavasz témaköréhez kapcsolódva. Volt, aki a mátrixban szereplő összes feladatot sikerrel vette, de akadtak olyanok is, akik a szókeresővel nehezebben boldogultak. A tanító nénik azonban a gyerekek segítségére siettek, így mindenki sikerélményhez jutott. A feladatok sikerét mutatja az is, hogy kollégáim is hasznosnak találták a gyerekek feladatait, így a későbbiekben is használni szeretnék azokat.

Mindkét osztály vállalkozó tagjait megtornáztatta Edbot. Persze voltak olyan kisgyerekek, akik inkább videóra vették robotunkat:)  



A 2. osztályosok nemcsak a nagyok feladatait oldották meg, hanem maguk is megtanultak szófelhőt és QR kódokat készíteni. De ezt nem tőlem tanulták meg, hanem 8. osztályos lányoktól, akik mérhetetlen türelemmel, kitartással, fáradhatatlanul segítettek a kicsiknek, és úgy vettem észre, élvezték is ezt a feladatot. Sok köszönet nekik:)

A 2. osztályosoknak annyira megtetszettek ezek a rajzok, hogy voltak olyanok, akik hármat (!) is készítettek, először a tavaszhoz kapcsolódva, majd szabadon választott témában. 

Néhány alkotás a 2. osztályos kisgyerekektől:



A mai programkínálatból a programozás sem maradhatott ki. Az 1-2. osztályosok közül többen a Beebot méhecskékkel gyakorolták az algoritmikus gondolkodást. Nagy volt az öröm, amikor a méhecske sikerrel vette az akadályt.



 

A felső tagozatosok pedig a héten készült szófelhőkből, rajzokból e-book-ot készítettek, amit a mai napon be is fejeztek. Jó volt látni, hogy a gyerekek csoportokban is jól együttműködtek egymással.

A hét zárásaként a Mentimeter alkalmazás segítségével kollégáim és a gyerekek elmondhatták anonim módon a véleményüket a hétről. Mindenki nagyon jól érezte magét, többen javasolták, hogy máskor is tanuljunk így. Kíváncsi voltam arra is, hogy mi tetszett nekik a legjobban és nem is okozott csalódást a válasz: a legnagyobb sikere a robotoknak volt, illetve a Quiver3D alkalmazásnak.

Ez a hét számomra is nagyon sok örömet, megerősítést jelentett, hiszen sokszor láttam a gyerekek csillogó szemét, hallottam felhőtlen nevetésüket, illetve tapsukat egy-egy sikeres feladat esetén. A robotbemutatók pedig mindenkit lenyűgöztek..
A gyerekek megismertek sok olyan alkalmazást, applikációt, ami a tanulásban segítheti őket. 

A hét sikerét bizonyítja az is, hogy több kollégámat sikerült megfertőzni, hiszen ők is készítettek szófelhőket, QR kódokat. Már ötleteik is voltak pl. a QR kódok további használatára és órai alkalmazására. Amikor megtudták, hogy a mai feladatokat a 8.osztályosok alkották - én csak a legjobbakból tankocka mátrixot készítettem, először meglepődtek, majd megkérdezték, hogy használhatják-e. a feladatokat.

A hét során nekem is lehetőségem volt több alkalmazás kipróbálására, illetve újak megismerésére.is. 


Összegezve elmondható, hogy kicsi, nagy egyaránt új ismeretekkel gazdagodott ezen a héten.

2018. április 12., csütörtök

Robotolás - Digitális Témahét 2018



A Digitális Témahét mai napján is sok újdonsággal találkoztak a gyerekek. Talán ez volt a hét egyik legizgalmasabb napja.

A nap kezdetén előkerültek a Beebot-ok: különböző pályákon adtak egymásnak a gyerekek programozási feladatokat. Öröm volt hallani a felhangzó tapsokat, ami azt jelentette, hogy valaki sikeresen teljesítette a programozási feladatot.

Az óra elején megbeszéltük, hogyan tud mozogni a méhecske, bár voltak olyan tanulók, akik már a Kódolás Hetén kipróbálták a méhecskéket, így ők tudtak segíteni társaiknak. Öröm volt az is, hogy vita nélkül, egymást segítve dolgoztak csoportokban.




A méhecskék után következtek a robotbemutatók, először az mBotRanger autóval ismerkedtek meg a gyerekek. 

De a nap és talán a hét fénypontját is Edbot robot bemutatkozása jelentette, ami a kicsiknek és a nagyoknak egyaránt elnyerte tetszését. A picik hangos sikongatással is kifejezték tetszésüket. Sőt, sokan a mobiltelefonjaikkal fel is vették a robotbemutatót. Az egyik tanuló meg is jegyezte, hogy ezt majd elküldi a ma hiányzó tanulónak, mert biztosan neki is tetszeni fog. Még egy fogadásra is sor került: az egyik elsős kisgyerek megjegyezte, hogy biztosan fekvőtámaszt nem tud csinálni Edbot. Néhány pillanat múlva kiderült, hogy tévedett:)




A 2. osztályosoknál egy bátor kisgyerektől a szorzótáblákat is kikérdezte a robot. Először hitetlenkedve hallgatták a gyerekek, amikor ezt megemlítettem nekik. Többen kérdezték: hogyan? 
Kipróbáltuk ezt is, nagy volt a derültség, amikor hiba esetén a robot 3 fekvőtámasszal megbüntette magát.

Nemcsak a gyerekeknek tetszett a bemutató, hanem kollégáimnak is:) Megígértem a gyerekeknek, hogy majd megtanuljuk közösen programozni is:)

A nap krónikájához tartozik az is, hogy kipróbáltuk a 2. osztályosokkal a Lightbot programozást is. Eleinte nehezebben ment, de aztán sok kisgyerek segítség nélkül nagyon gyorsan haladt a feladatokkal.

A nagyokkal pedig a héten készült alkotásokból a Canva alkalmazással e-book-okat készítettünk. Ezt a munkát holnap is folytatni fogjuk.

Végül álljon itt egy kis összefoglaló a mai napról:


Slideshow 2 on Biteable.


2018. április 11., szerda

Kiterjesztett valóság - Digitális Témahét 2018



A témahét harmadik napján a kiterjesztett valóságé volt a főszerep. Már nagyon vártam a lehetőséget, hogy a kicsikkel is élesben kipróbáljak több alkalmazást. Kíváncsi voltam arra is, mennyire nyerik el tetszésüket ezek az új alkalmazások.

Először a 2. és 3. osztályosok olvasták le azokat a QR kódokat, amelyeket előző nap a 8. osztályosok készítettek számukra. A legnagyobb nehézséget az jelentette, hogy a gyerekek elfelejtették, hogy melyik kódot olvasták már le. Jó volt látni, hogy együttműködve, közösen, vita nélkül dolgoztak. A leolvasott találós kérdéseket le is írták a füzetbe természetesen a megoldással együtt. Csak néhány kérdésnél kellett segíteni a megoldásban, de végül azokra is rájöttek a gyerekek. 
Mindenkinek nagyon tetszett a leolvasásos játék.

Külön öröm volt számomra, hogy kollégáim közül többen is bekapcsolódtak a leolvasásba,  sőt volt, aki maga is megtanult QR kódot készíteni. A gyerekek hitetlenkedve hallgatták, hogy néhány perc alatt maguk is létrehozhatnak kódokat. 



Másik kedvelt alkalmazás a Quiver 3D volt. Először kiszínezték a gyerekek a tavaszhoz kapcsolódó rajzokat, majd beolvastuk. és figyeltük merre repülnek a színes pillangók., hogyan néz körbe a nyuszi, illetve a zsiráf hogyan gyűjti a tojásokat. Kis nehézséget okozott, hogy nem minden esetben sikerült a beolvasás, de holnap újra megpróbáljuk. 


                          


A 2. osztályosok ma megismerkedtek Beebot és Bluebot robotokkal, bár nem voltak számukra teljesen ismeretlenek a méhecskék, hiszen a Kódolás hetén már találkoztak velük. Most kicsit nehezítettünk a feladaton, hiszen úgy kellett programozni , hogy a betűkből értelmes szót kapjunk, ami a tavaszhoz kapcsolódik. Ez még kicsit nehéz volt, de a héten lesz még lehetőség a gyakorlásra


                    .


Mai munkánk összefoglalása videóban:

2018. április 10., kedd

Nagy munkában - Digitális Témahét 2018


A Digitális Témahét 2. napján több osztály vette ki részét tavaszi projektünkből. Természetesen mindenki az életkorának megfelelő feladatokat kapott.

Az 1-2. osztályosok az Okosdoboz feladatait oldották meg: gyakorolták a szövegértést, szóalkotást, megoldottak logikai feladatokat is. Nagyon jó volt, hogy a feladatok megoldása után a gyerekek azonnal visszajelzést kaptak az eredményeikről. Öröm volt látni a kis elsősök csillogó, vidám szemét, amikor meglátták a 80% feletti eredményeiket. Akadtak olyan kisgyerekek is, akik addig gyakoroltak egy-egy feladatot, amíg hibátlanra nem sikerült. Annak külön örültek amikor elmondtuk, hogy tableten is gyakorolhatnak otthon.
Akik eleinte bizonytalanabbak voltak az egérhasználatban, az óra végére már ők is biztosabbak lettek.



Az 5. osztályosok ma főként programozással foglalkoztak: Többen közülük a Scratch Jr alkalmazásban animációkat is készítettek. Ez azért újdonság számukra, mert a heti 1 órában eddig animációt a LogoMotion alkalmazásban készítettek. Olyan tanuló is volt, aki még hangot is tett be az animációjához. 

A 8. osztályosok QR kódokat készítettek az alsósoknak, amelyeken tavaszhoz kapcsolódó találós kérdéseket helyeztek el. Ezeket a QR kódokat a Linoit felületükön helyezték el. Többen megkérdezték, hogy ki lehet-e próbálni a leolvasást. Az igen válasz után többen az újonnan megjelenő kódokat tesztelték sikerrel.
Az ügyesebbek készítettek feladatokat a LearningApps alkalmazásban, amit a kisebbek majd ki is próbálhatnak.

A mai napon készültek még gondolattérképek és rajzok is.

A mai napról egy kis kedvcsináló: 






2018. április 9., hétfő

Elkezdődik a projekt - Digitális Témahét 2018

  

Ebben a tanévben is nagyon vártuk a Digitális Témahetet, hiszen az eddigi két alkalom is nagy siker volt. 
Az április 9-13. között sorra kerülő eseményt iskolánkban megelőzte az alapos tervezés: elkészítettük az ütemtervet, ki  mikor tud az informatikateremben dolgozni, mikor használunk tabletet, mikor asztali számítógépet, milyen alkalmazásokt, appokat használunk a gyerekekkel. A szülőket is megkértük, hogy lehetőség szerint mely applikációkat töltsék le és engedjék meg, hogy kisgyermekeik elhozhassák a héten az okoseszközeiket.

A téma kiválasztásánál törekedtünk arra, hogy kapcsolódjon a tananyaghoz. Ezért is választottuk a tavasz témakört, hiszen ez szinte mindegyik évfolyamon megjelenik a tananyagban. Egy kerettörténetet is kitaláltunk, hiszen főleg a picik nagyon szeretik a meséket. A hét minden feladata kapcsolódik a tavasz témaköréhez.




A cím arra is utal, hogy a tanulóktól mi is tanulunk, illetve a 8. osztályos tanulóink majd megtanítják a kisebbeknek többek között a szófelhő készítését. 

Nagy izgalommal vártuk kollégáimmal a mai napot, hiszen a legkisebbekkel  (1-2. osztály) indítottuk a témahetet. Szerencsére sok szülő megengedte gyermekének, hogy elhozzák a  tabletet, okostelefont. A gyerekek kettesével, hármasával elindították süni kalandjait. Volt, akit még az sem zavart, hogy angol nyelven indult el az alkalmazást.. Sőt, sokáig észre sem vette, ami nagy derültséget okozott. Még az olvasásban sem kellett nekik segíteni.Tavaszhoz kapcsolódott a matematikai applikáció is.

A 3. osztályosok tavaszi rajzokat készítettek. Volt, aki a Paint3D alkalmazást profiként használta. Ő sokat segített a többieknek is.

A mai napon a nagyok (5. osztályosok) szófelhőket  készítettek tavaszi versekhez, amiket természetesen maguk kerestek meg a világhálón. A nehézséget a megosztás jelentette, de a Linoit alkalmazás segítségével ezt a problémát is megoldottuk. Itt osztották meg a gyerekek az elkészült puzzle-t is, amiket majd a kisebbek fognak megoldani. Mivel gyorsan dolgoztak a felsősök, hiszen ők már rutinosak, még többen gondolattérképet is készítettek a tavaszi ünnepekhez.kapcsolódóan.

A legnagyobb örömet az jelentette, hogy az elsősök még a testnevelésóra helyett is szerették volna folytatni a munkát.

Végül néhány alkotás a mai napról: