2010. november 27., szombat

Téli fesztivál 2010

2010. november 24., szerda

Örömhír


Nagyon nagy örömöt szeretnék megosztani Veletek.
Iskolánk 18 multimédiás számítógéppel és 6 interaktív táblával gazdagodott egy pályázatnak köszönhetően.
Így minden felsős osztályban bármikor használhatjuk az interaktív táblát, ami állítható és ha jól tudom, akkor ujjal vezérelhető.
A tábla igazi funkcióit valószínűleg jövő héten ismerjük meg egy rövid oktatás keretében. De addig is csodáljuk a technika újabb vívmányát.

2010. november 23., kedd

Netgeneráció



Informatikatanárként fontosnak tartom, hogy tudjam, tanulóink mire használják a számítógépet, illetve az internetet. Ezért minden tanév kezdetekor, szeptemberben az első órán a legkisebbekkel beszélgetünk erről. A nagyobbaknál, a 11-14 éveseknél külön felhívom a figyelmet az interneten leselkedő veszélyekre.(a lányokat külön figyelmeztetem a feltöltött képekre)
Most a tanfolyam hatására  úgy gondoltam, hogy kérdőívet is kitöltetek a 4-8. osztályos tanulókkal. A vitaindítóban nagyobb gyerekeket említenek, de szerintem a gyerekek egyre korábban ismerkednek meg a számítógépes világgal. (4. osztályban  már minden tanuló használja az internetet) Ők a digitális bennszülöttek, akik nem is tudják elképzelni az életet a számítógép, illetve az internet nélkül. Több tanuló sajnos azonosítja a számítógépezést az internetezéssel, ami azt jelenti nála, hogy az Office programokat is csak tanórán használja, otthon csak internetezik.


A rövid kérdőívem a következő kérdéseket tartalmazta:   
1. Átlagban mennyi időt töltesz naponta az interneten?
2. Mire használod az internetet?
3. Tagja vagy-e közösségi oldalnak? Ha igen, akkor melyiknek?
4. Mennyi időt töltesz  naponta a közösségi oldalakon?    

A tanulók őszinte válaszokat adtak (a kérdőívet természetesen név nélkül kértem.)
Az összefoglaló bemutató itt található: 


1. Átlagban mennyi időt töltesz az interneten naponta?
 












A következő megállapítások tehetők a diagram alapján
- 4. osztályban a tanulók fele 1 óránál kevesebbet használja az internetet.- Az interneten eltöltött idő az életkorral növekszik.  - 12 éves kortól (6. osztály) a tanulók nagy része legalább 2 órát internetezik- 5. osztályban 3 óránál többet nem töltenek az interneten a tanulók.


Természetesen a hétvégén ez az időszak megnövekszik. Van olyan tanuló, akinél a hétvégén szinte egész nap megy a számítógép. Akadt olyan tanuló is, aki saját bevallása szerint 1 órát tanul (valószínűleg 3-4 óra között) és utána este 10 óráig a neten lóg.

2. Mivel töltöd az időt az interneten?
A 4. osztályban még a játék dominál, a kamaszok ezzel szemben a közösségi oldalakon "lógnak" a legtöbbet. Szerencsére 8. osztályban megjelenik már a hírek olvasása is, térképeket is nézeget néhány tanuló. Örömmel olvastam, hogy 5. osztálytól a gyerekek egy része az internetet tanulásra is használja.                                     


3. Melyik közösségi oldalnak vagy tagja?


A tanulók többsége több közösségi oldalnak is tagja. Ez főként a 7. és 8. osztályos tanulókra jellemző, akik közül többen is állandóan a hálón lógnak, „be vannak kapcsolva”,  szinte ott élik az életüket. A hétvégén pedig többen is bekapcsolják a számítógépet, ami egész nap működik. A közösségi oldalak közül a legkedveltebb az iwiw, amit a facebook követ. Mivel én is regisztráltam ezeken az oldalakon, ezért látom, hogy pl. a facebook-on sokan több játékkal is játszanak. Ezt a megfigyeléseim is alátámasztják. (6. osztályban figyeltem ezt meg.)

4. Mennyi időt töltesz a közösségi oldalakon?
Azok a tanulók, akik nem tagjai a közösségi oldalaknak. hátrányos helyzetű tanulók. Van ugyan számítógépük, internet hozzáférésük is, de inkább a kultúrházban töltik az időt, főként hálózatos játékokat játszva. Többen írták, hogy megnézik a bejelöléseket, és már lépnek is ki.(?) Van, aki leírta, attól függ, hogy mennyi időt lóg a közösségi oldalon, hogy éppen ki van fent. A legtöbb időt a 8. osztályosok töltik el a közösségi hálózatokon. Sokan állandóan be vannak kapcsolva.

A tanfolyamon olvasottakat igyekeztem hasznosítani, igaz nem keretrendszerben, de ennek ellenére sikerekről számolhatok be. Németórán az új anyagot (Európa országai) a tanulók a web segítségével sajátították el, illetve gyakorolták. A www.edmodo.com oldalra feltettem a linket, illetve az általam készített gyakorló feladatokat. A tanulók egy része otthon is belépett a rendszerbe, gyakorolt, versenyzett az édesanyjával. Az új tananyagot pedig elsajátították, és végig azt kérdezték, mikor megyünk be újból a számtekterembe így tanulni. Úgy gondolom, ha először csak néhány tanuló nézi meg újból a feladatokat, már megérte, és hátha még csatlakoznak hozzájuk többen. A rendszer ugyan kevesebbre képes, mint a Moodle, de a céljaimnak jelenleg megfelel. (lehet kommenteket írni, állományokat feltölteni, linkeket küldeni. üzenni, kérdőívet összeállítani, csoportokat létrehozni; a tanulók és a tanárok más módon léphetnek be a rendszerbe. ) Természetesen szeretnék majd egy keretrendszert is élesben kipróbálni.:)
Úgy gondolom, hogy az ilyen órák számát kellene megnövelni, másrészt web2-es eszközöket is lehetne alkalmazni. A VoiceThread alkalmazás pl. kiválóan alkalmas a kommunikáció fejlesztésére is, vagy akár képleírásra is. A gondolattérképeket is ki fogom próbálni számítógépen a tanulókkal, mert hasonló feladatokat összefoglaló órákon már csináltunk, igaz táblán, illetve papíron. 
A kurzusnak köszönhetően már eddig is nagyon sok web 2.0-ás eszközzel ismerkedtem meg, amiket a jövőben még többször szeretnék alkalmazni. 




2010. november 22., hétfő

Történetmesélés

2010. november 21., vasárnap

Gondolattérkép


http://www.mindmeister.com/69778785/die-jahreszeiten

Német nyelvi órákon a gondolattérképnek mi fapados változatát használtuk és pókhálónak hívtuk. A táblára, illetve a füzetbe készítettük el, igaz, nem volt látványos és egy idő után nehéz volt áttekinteni, főleg a tanulók füzetében. Így sokkal látványosabb dolgok alkothatók, a tanulók csoportokban is dolgozhatnak, pl. egy-egy ágon.

2010. november 17., szerda

Siker?

 Ma megküzdöttem a Voicethread alkalmazással,  de úgy tűnik, végre sikerült. A videó segített a megoldásban:))

Tájképek

2010. november 10., szerda

Miért éppen az e-learning?



Mivel a digitális világ napról napra fejlődik, tanulóink pedig digitális bennszülöttek ebben a folyamatosan változó, fejlődő világban, így az e-learning különösen fontos szerepet kaphat a tanítás-tanulás folyamatában. Hasonló tanfolyamon már részt vettem, amikor a projektoktatásról tanultam, illetve arról, miként tudom használni az internetet a nyelvoktatás területén. Mondhatom, az volt az első találkozásom az e-learning-gel, bár akkor még a keretrendszerről nem is hallottam, viszont több feladatkészítő linket kaptunk.
Ez a tanfolyam más jellegű, mégis nagyon érdekes, és élvezetes számomra a tanulás. Elsődleges célom, hogy  megismerkedjek a keretrendszerrel, a használatával, és a tanulóimmal is szeretném majd megismertetni a tanulásnak ezt a módját.
A tanfolyamon már eddig is sok új ismerethez jutottam, több új fogalmat is megismertem pl. keretrendszer, illetve a használata, blogkészítés, szinkron, aszinkron oktatás stb. Talán konkrét példákkal is találkozunk a keretrendszer iskolai alkalmazásával kapcsolatban.
A munkám során mindenképpen szeretném majd kipróbálni a hálózati tanulási módszereket. A technikai feltételek adottak, tanulóink nagy része szívesen dolgozik a számítógépen, szerintem szívesen vennék az ilyen jellegű próbálkozást is. SŐT! Néhányan biztosan örömmel vennének részt a tananyagok szerkesztésében, illetve feltöltésében is.
                Eötvös Lóránd gondolata kifejezi szerintem a tanfolyam alapgondolatát:
„Tanuljunk egymástól, hogy minél jobban taníthassunk.”

2010. november 4., csütörtök

E-learning

Egy héttel ezelőtt belevágtam egy tanfolyamba, amelynek témája az e-learning. Informatikusként mindig szívesen fedezek fel egy-egy új szoftvert, így a keretrendszer felfedezése is nagy örömet okozott. Szívesen időzöm a fórumon  is, ahol a  tutoraim és a társaim hozzászólásait olvasva sok érdekességet megtudtam olyan dolgokról, amikről ugyan hallottam, de csak elméleti szinten. A gyakorlati leírásokat olvasva egyre inkább érdeklődöm én is a konnektivizmus, illetve a Kagan-féle csoportmunka iránt is.

Nagyon tetszik, ahogy a játékok segítik a fogalomtárban fellelhető kifejezések rögzítését. Mivel most én is tanuló vagyok, ezért most érzem át igazán, mennyit segít, ha a fogalmakat, szavakat, "játszva tanuljuk meg". 
 
 
"Én sosem tanítom a diákjaimat, csak próbálom megteremteni a feltételeket, amelyekben tanulhatnak."


 Albert Einstein

 

2010. november 1., hétfő

alkalmazás

 Szeretnék én is egy kérdést feltenni, amire szívesen várom a válaszokat, ötleteket, javaslatokat!
Írtátok, hogy azon dolgoztok, hogy a középiskolákban is bevezetésre kerüljön a keretrendszer.
Elképzelhetőnek tartjátok a keretrendszer használatát általános iskolában is?