2012. április 22., vasárnap

Föld napja



A Föld napja alkalmából iskolánkban témahetet tartottunk, aminek fő témája a környezet, a természet volt. Az elmúlt héten a diákok minden tanórán ezeket a témákat járták körbe:

  • verseket, dalokat kerestek az interneten, amiket előadtak
  • újrahasznosítható anyagokból "varrtak" ruhákat, amiket egy divatbemutató keretében mindenki láthatott
  • PowerPoint bemutatókat készítettek a 7. és 8. osztályosok, amiket a hét utolsó napján be is mutattak az iskola tanulóinak
  • idegen nyelvű videókat néztek, illetve beszélgettek is a környezetvédelemről
  • plakátokat készítettek csoportokban
 A gyerekek nagy örömére a plakátokat ki is állítottuk az iskolában, így mindenki megcsodálhatja őket. Ezekből a munkákból készítettem egy kis összeállítást.

 
View more presentations from Trita19 

Természetesen nem maradhatott el az akadályverseny sem, ahol a felső tagozatosok a természethez kapcsolódó feladatokat oldottak meg. (pl. növények keresése, megnevezése, kép összerakása, ügyességi feladat, környezetvédelmi totó)

Az alsósok földünkről készítettek rajzokat, akadálypályán mérték össze ügyességüket, illetve az interaktív táblánál különböző állatos puzzle-t raktak össze, valamint akváriumos játékot is játszottak. A benti programokat követően került sor egy rövid túrára, amelyen a közelben található állatokat lehetett simogatni.

Reméljük, a látottakból, hallottakból minél több hasznos információhoz jutottak diákjaink.


2012. április 14., szombat

Weblap készítése


A 8. osztályos tanulók idén ismerkednek meg a weboldal készítésével. Természetesen nem volt célom az, hogy megismerjék a HTML-kódokat, inkább arra törekedtem, hogy olyat alkossunk, amit meg tudunk mutatni másoknak is. Közben pedig  a tanult programokat (Word, Excel, PowerPoint, stb.) is még biztosabban használják.
Ennek a munkának a kezdeti lépéseiről már beszámoltam két bejegyzésemben. (munka virtuális osztályteremben 1.  és munka virtuális osztályteremben 2. )
A weboldalt a GoogleSites segítségével készítettük, ennek a kezelőfelülete hasonlít a már ismert programokhoz. (főleg a Word kezelőfelületéhez) Az aloldalakat otthon létrehoztam, bár lehetőség lett volna új oldalak létrehozására is, de ezzel a lehetőséggel nem éltek a diákok.
Problémát az jelentett, hogy hiába osztottam meg a diákokkal az oldalt, mégsem tudott mindenki belépni. (természetesen nem csak Gmail-es címről próbálkoztunk) Így nem mindenki tudta feltölteni a munkáját a megfelelő helyre. Ezt úgy hidaltuk át, hogy nekem küldték el e-mail-ben a munkákat, amiket aztán feltöltöttem a megfelelő helyre.
Másik nehézségünk a videók beillesztésével adódott, pedig a felkínált lehetőségek között szerepel a Youtube videó feltöltése is. Egyszer sikerült beágyazni a videót, máskor pedig nem. (a HTML-kódok segítségével sem sikerült)

A tanórákon a tanulók szabadon készíthettek bemutatót PowerPoint-tal vagy a Windows Movie Maker-rel. Érdekes volt látni, hogy ki melyik programot kedveli jobban. A bemutatóknál természetesen ügyelni kellett a megfelelő hivatkozásokra is.

A projekt végén készítettem egy űrlapot, aminek segítségével egymás munkáját is értékelik a diákok.
A végső értékelésnél figyelembe veszem a projekt során nyújtott teljesítményt, az elkészült munkákat és a másik munkájának értékelését is.


“Tanítás közben az ember maga is tanul.” 
/Seneca/


2012. április 7., szombat

Húsvéti üdvözlet

Minden kedves Olvasómnak, Ismerősömnek nagyon kellemes húsvétot kívánok!


 

2012. április 1., vasárnap

Házi feladat online


 Községünkben a gyerekek nagyon jó helyzetben vannak olyan szempontból, hogy otthon is szinte mindenkinek van internetelérése. De nagyon sokan rendelkeznek okostelefonnal is, amin keresztül szintén elérhető a világháló.  Ezért is próbálkoztam meg az online házi feladattal a 6. és a 8. osztályban. Idővel természetesen a 7., az 5. és a 4. osztályosokat is megpróbálom bevonni ebbe a munkába.



Most az említett két évfolyamon tapasztaltakat szeretném leírni. Mindkét évfolyamon a jobb képességű diákokkal dolgozom, akik a németet második idegen nyelvként tanulják. (kis csoportlétszám)  Előnyt jelent számomra, hogy az informatikát is én tanítom nekik, így tudom, hogy  mi várható el tőlük a számítógép használatakor. A házi feladatot az Edmodo virtuális osztályterembe tettem fel nekik, amiben tanórákon is dolgozunk, tehát nem ismeretlen világ a számukra.

Tapasztalataim:

6. osztály:
A gyerekek közül MINDENKI elvégezte a kijelölt házi feladatot. SŐT! Meg is kérdezték tőlem, hogy láttam-e, hogy 90%-ra sikerült megoldani a hiányos szöveg beírását. Nagy öröm volt, hogy megnézték az eredményeiket, a hibáikat is. Lehetőség volt differenciálásra is, hiszen minden tanulóval megbeszéltem, hogy mit végezzen el. Volt, akinek az órai feladatot kellett még egyszer megoldania, volt, akinek a Legyen Ön is Milliomos játékkal kellett dolgozni. Több tanulóm többször megcsinálta az órai feladatot is, nemcsak a kijelölt feladatrészt.  Mivel én is látom a gyerekek megoldását, ezért további differenciálásra  van lehetőség.
Úgy látom, hogy a gyerekek ezen az évfolyamon pozitívan fogadták az online házi feladatot. 


8. osztály:
A tanulók közül nagyon kevesen végezték el a feladatot. Ők is megnézték a hibáikat, amit azért tartok rendkívül fontosnak, mert az ember a hibáiból többet tanul, könnyebben megjegyzi a helyes megoldást. Néhány tanulóm azt mondta, hogy mindig elfelejti, hogy az interneten van a házi feladat, és jobb lenne, ha visszatérnénk a régi formához. Így a következő órán már nem online kapták a házi feladatot, amit - természetesen - megint kevesen oldottak meg. (A "reklamálók" így is elfelejtették a házi feladatot megoldani.)

Ebből arra a következtetésre jutottam, hogy 8. osztályban igazából teljesen mindegy, hogy online vagy offline-e a házi feladat, mert a szorgalmasabb, lelkiismeretesebb diákok mindegyiket megoldják.


Úgy gondolom, minél fiatalabb korosztálynál kezdjük el lassan, folyamatosan alkalmazni az online házi feladatot, annál inkább hozzászoknak diákjaink ehhez a formához. Így az interneten töltött nem kevés időt is hasznosabbá tehetjük.