2011. december 20., kedd

Karácsony

Minden Kedves Olvasómnak, Ismerősömnek békés, szeretetteljes karácsonyt és boldog új esztendőt kívánok!

 

 

 

 

Juhász Gyula:

Karácsony felé

Szép Tündérország támad föl szívemben
Ilyenkor decemberben.
A szeretetnek csillagára nézek,
Megszáll egy titkos, gyönyörű igézet,
Ilyenkor decemberben.

…Bizalmas szívvel járom a világot,
S amit az élet vágott,
Beheggesztem a sebet a szívemben,
És hiszek újra égi szeretetben,
Ilyenkor decemberben.

…És valahol csak kétkedő beszédet
Hallok, szomorún nézek,
A kis Jézuska itt van a közelben,
Legyünk hát jobbak, s higgyünk rendületlen,
S ne csak így decemberben.
1902



2011. december 3., szombat

Munka legóval virtuálisan

Informatikaórákon igyekszem minél több programmal megismertetni tanulóimat, ezért 8. osztályban a programozás gyakorlásakor megpróbálkoztunk a Lego Digital Designer program használatával. Szerencsére az osztályban több tanuló is ismerte már, így őket kértem meg, hogy segítsenek, ha probléma merülne fel. Ők szívesen tettek eleget ennek a kérésnek. 
Több tanuló igyekezett saját maga felfedezni a program lehetőségeit, és ha valami újra bukkant, akkor azt a társaival is megosztotta. Így találták meg a gyerekek a háttér beállításának lehetőségét, illetve azt is, hogy az elkészített "műveket" darabjaira szét tudja szedni a program, illetve össze is tudja rakni.

Úgy gondolom, hogy a program segítségével a tanulók térlátását is lehet fejleszteni, hiszen a rajz forgatható is..
A Kizoa program segítségével mutatom be az alkotás folyamatát, és az elkészült műveket.

2011. november 6., vasárnap

Netgeneráció 2011




Ebben a tanévben folytattam a tanulók internetezési szokásainak felmérését, amit már tavaly elvégeztem. Így lehetőségem nyílt az adatok összehasonlítására is, amit a következő prezentáció mutat be.




Az adatok alapján a következő megállapítások tehetők:


- A 4. osztályos tanulók leginkább játszani szeretnek az interneten, bár elég sokan  tudnak mappákat is létrehozni, illetve rajzolni a Paint programmal. Az idősebb tanulók is játszanak az interneten, de ők már keresésre, böngészésre, videónézésre, zenehallgatásra is használják az internetet. 
- 4. osztályban a tanulók többsége 1-3 órát, illetve ennél kevesebbet tölt internetezéssel. Többen elmondták, hogy a szüleik figyelik a számítógép előtt eltöltött időt. 

- 5. 6. osztályban nőtt a számítógép előtt eltöltött idő hossza.7. osztályban 4 óránál többet nem töltenek a tanulók a számítógép előtt. Ezen az évfolyamon leginkább 1-1,5 órát számítógépeznek naponta.
- 8. osztály-ban is több időt töltenek a monitor előtt ülve a gyerekek, mint az előző évben. Ennek oka lehet az is, hogy egyre több olyan házi feladatot kapnak a gyerekek, amihez az internetet hívják segítségül. Sőt, ha valamiért nem működik a hálózat, akkor többen el sem tudják képzelni, hogy akkor mit is fognak csinálni, hogyan fognak a szükséges információhoz jutni. (Hiába mondom nekik, hogy menjenek be a az iskolai könyvtárba, ez a megoldás nem nyeri el a tetszésüket.)
- Meglepő volt számomra, hogy nagyon kevesen használják a levelezőprogramokat. Igaz, hogy a közösségi oldalakon meg tudják beszélni a fontos, vagy kevésbé fontos dolgaikat, de amikor az órai munkát kellett e-mail-ben elküldeni nekem, akkor többen megkérdezték: "Hogyan küldjem el  a levelezőprogramban? Mit csináljak?"

- A 10 éves gyerekek közül csak kilencen használják a közösségi oldalakat, bár van, aki egész hétvégén fent van. Sőt, már itt is van olyan kisgyerek, aki 2 (!) közösségi oldalnak a tagja. A felsőbb évfolyamokon a tavalyi évhez képest nőtt a közösségi oldalt használók száma. A legnépszerűbb természetesen a Facebook, az iwiw-et használók száma viszont csökkent.
- Sajnos még nagyon kevesen használják az internetet tanulásra. Bár örültem, amikor egy 4. osztályos kislány beírta, hogy ő az angol nyelv tanulásához használja az internetet. Ő volt az is, aki megkérdezte, hogy mikor teszem fel az internetre azokat a feladatokat, amiket órán játszottunk, mert neki nagyon tetszik. 6. osztálytól kezdve használjuk az Edmodo-t, amiben már felméréseket is tudok készíteni. Mivel látom, hogy ki mikor lépett be, ezért örömmel láttam, hogy a felmérés előtt az egyik 8. osztályos kislány a gyakorlófeladatokat még egyszer megcsinálta.

Továbbra is arra kell törekednünk, hogy a tanulókat rávegyük arra, hogy az internet kiválóan alkalmas a tanulásra, illetve a gyakorlásra is. 



2011. október 15., szombat

Ezért érdemes csinálni!

Bár az idei tanévből még nem telt el két hónap, mégis elmondhatom, hogy a tanulók, szülők visszajelzései erőt, hitet adnak az elkövetkező évek változásaihoz. Megerősítenek abban, hogy érdemes csinálni.:)

Mindig örömmel tanítottam a kisebbeket, ezért örültem, amikor megtudtam, hogy a 9-10 éveseket én vezethetem be a német nyelv rejtelmeibe. És nem is csalódtam bennük. A sok csillogó, érdeklődő szempár elfeledteti velem, - ha csak 45 percre is - a napi problémákat, bosszúságokat. A bizalmukat próbálom azzal meghálálni, hogy tananyagtól függően igyekszem mindig saját készítésű interaktív feladatokkal megörvendeztetni őket. A jelenlegi kedvenc az akasztófa játék modern változata. (Notebook szoftver focis, kosárlabdás, paradicsomdobáló játéka) 
A feladat megoldása közben pedig az egyik kisgyermek ezt mondta a másiknak: 
"Sajnálhatják azok, akik nem tanulnak németül, mert nem játszhatnak ezekkel a játékokkal." (Nálunk ugyanis a német nyelv választható tantárgy.) Őszintén szólva, ez nagyon sokat jelentett nekem.:)

Egy másik alkalommal a ClassToolsNet egyik játékával gyakoroltuk a megtanult szavak névelőjét. A feladat után az egyik kislány ezt kérdezte: "Tanár néni, az internetre mikor teszi ezt fel?" Azóta sajnos időhiány miatt erre még nem került sor, de a kislány nem felejtette el, és ezért most a hétvégén mindenképpen törlesztem ezt az adósságomat. :)

Természetesen informatikaórákon is ér sikerélmény. A tavalyi évhez hasonlóan idén is használjuk az Edmodo-t, sőt a 6. osztályosokkal is megpróbálkoztunk a virtuális osztályteremmel. Eleinte kicsit nehezebben ment néhány tanulónak, de most már segítség nélkül, egyedül is tudnak benne gyakorolni. Mivel az Edmodo is változáson ment keresztül, ezért nagy örömömre, már ott is tudok kvízeket, felméréseket készíteni. A rendszer kiértékeli a válaszokat, amit a tanulók  maguk is meg tudnak nézni. Sőt, ők hamarabb rájöttek arra, hogy melyik szín mit jelent  rendszerben, és így maguk is tudták ellenőrizni a munkájukat. Mivel jövő héten dolgozatot írnak a gyerekek, ezért kicsit félve kérdeztem meg tőlük, hogy papíron vagy a gépen szeretnének-e dolgozatot írni. A válasz egyöntetű volt: számítógépen.  
Remélem, most már közülük is egyre többen fogják az internetet tanulásra használni.

Minden Kedves Olvasómnak azt kívánom, hogy  hasonló élményekben legyen része.

2011. október 9., vasárnap

Tananyagok különböző rendszerekben

A PROMPT Oktatóközpont segítségével részletesen is megismerkedhettem a Moodle keretrendszerrel, beállítási lehetőségeivel és működésével is. 
Mivel az elmúlt tanév során még nem ismertem a Moodle keretrendszer beállítási módjait, ezért kerestem tanulóimnak egy olyan lehetőséget, ahova feladatokat, teszteket, űrlapokat tehetek fel osztályonként. Így akadtam rá az Edmodo-ra, ami tulajdonképpen nem egy keretrendszer, hanem egy "mikroblog". A rendszer egyik számomra legfontosabb lehetősége az, hogy osztályonként megadhatok linkeket, feladatokat, stb. Természetesen előtte is használtunk linkeket, de többször előfordult, hogy több tanuló rosszul másolta le az URL címet a tábláról, így az nem is működött. Az Edmodo-ban ez nem fordulhat elő, hiszen csak a megadott linkre kell kattintani.
Tavaly a 6., 7. és 8. osztályosokkal dolgoztunk a rendszerben. Az idei tanévben megismertettem a most 6. osztályos tanulókat is ezzel a lehetőséggel. Az első reakciójuk ez volt:

"Hiszen ez olyan, mint a Facebook."

Igen, valóban hasonlít rá, de hasonlít a Moodle-ra is. Hiszen az Edmodo-ban is tudjuk követni a tanulók tevékenységét, tudunk kommunikálni egymással üzenetek formájában, különböző állományokat tudunk feltölteni. Igaz, a tananyag nem jelenik meg olyan formában, mint a Moodle-ban. De erre is találtam egy megoldást. Az eXeLearning-es anyagot a megismert módon felteszem a www.staticloud.com oldalra és a linket adom meg a tanulóknak az Edmodo-ban. Mivel állandóan fejlesztik az oldalt, ezért mindig valami újdonság jelenik meg rajta. Ma vettem észre, hogy kvízeket (igaz-hamis, kiegészítés, rövid válasz, több válasz közül a helyes kiválasztása) is lehet benne készíteni, amihez időkorlát is beállítható. Érdemes bepillantani a "Communities" -be is, ahol sok ajánlatot találunk más kollégáktól. Főleg matematika oktatásánál, illetve az angol nyelv oktatásánál használhatók kiválóan.
Úgy gondolom, az internet olyan lehetőségeket kínál mindannyiunk számára, amit vétek nem kihasználni.


2011. szeptember 13., kedd

Tananyagok az iskolában és otthon

Már nagyon sok tanfolyamon vettem részt, de csak kevés olyan volt köztük, amit a későbbiekben hasznosítani tudtam volna.

A legutóbbi tanfolyamok, amelyeket a PROMPT Oktatóközpont szervezett pedagógusoknak, viszont olyan sok hasznos tudással vérteztek fel, amit még évek múlva is használni tudok. Hiszen többek között olyan programmal ismertetett meg minket, mint az Exelearning, amellyel egyszerűen készíthetünk tananyagokat, amelyekbe teszteket, médiaelemeket is könnyedén beilleszthetünk. 


Az elmúlt tanévben mindig gondot jelentett, hogy az otthon elkészített feladatokat nem mindig sikerült az iskolában is elindítani. Ezt a problémát is megoldotta az Exelearning. 

Mivel a tanévet ismétléssel kezdjük, ezért a tavaly készített feladatokat is jól tudom használni. Lelkesedésemben elhatároztam, hogy ezeket a feladatokat a tanulók számára otthon is elérhetővé teszem. Ebben is segítséget jelentett a tanfolyam, hiszen olyan oldalra hívta fel a figyelmemet, amelyet addig nem ismertem.(www.staticloud.com)
Az 5. osztályosok közül nagyon sokan gyakoroltak az oldal segítségével, sőt olyan kisdiák is volt, aki a 6. osztályosoknak készült feladatot is kipróbálta. A feladatok itt találhatók. 
Természetesen az oldalt folyamatosan szeretném bővíteni. 
Szívesen veszem a javaslatokat az újabb és újabb feladatokhoz!

2011. augusztus 29., hétfő

Kis örömök

A tanév megkezdése előtt tanévnyitó értekezleteken veszünk részt. Így tettem én is, és nagy-nagy öröm ért többször is.

Először is megemlítették a Moodle rendszert. SŐT! Megtudtam, hogy lehetségesnek tartja az előadó, hogy a középiskolákban is bevezetik majd. Hogy mikor pontosan, azt nem mondta, de úgy gondolom, hogy ez lesz a jövő. Ehhez természetesen néhány (?) pedagógus gondolkodásmódját is meg kellene változtatni....

Másodszor akkor ért öröm, amikor az általam ismert oldalak mellett egy számomra ismeretlen alkalmazást mutattak be. És nemcsak szóban, hanem egy példán keresztül a gyakorlatban is. Ez pedig a CourseLab

Ugyan más feladataim is lennének, de a kíváncsiságom nem hagyott nyugodni és megnéztem az ajánlott weboldalt. Igaz, még nem töltöttem le, csak a főbb jellemzőit néztem meg.
  • sokféle támogatott kép, szöveg, audio formátum
  • különböző kvízek készítése
  • SCORM szabványok követése
  • kompatibilitás a Moodle rendszerrel (stb.)
Remélem, hamarosan lesz rá időm, hogy a gyakorlatban is kipróbáljam.:)

2011. augusztus 8., hétfő

Study Stack

A PROMPT Oktatóközpont harmadik kurzusa során tananyagot kell készítenünk. Mivel már az előző kurzus során elkészítettük a szinopszist, ezért úgy döntöttem, hogy folytatom a tananyagomat az alapján. Előzőleg elkészítettem a bútorok témakört, most pedig a tárgy, - és részeseset ismétlése, gyakorlása következik. Ez ugyan nem olyan látványos, de a gyakorlásokhoz sokféle, változatos programot kell használni.
Véletlenül találtam rá a www.studystack.com weboldalra. Ez hasonlít a Quizlet alkalmazásra, mégis találtam benne új dolgokat. A bejelentkezéshez nem kell regisztrálnunk, a Facebook-os fiókunkkal is bejelentkezhetünk.
Miután felvittük a szókincset, többgéle gyakorlóprogram közül választhatunk.

Párosítás (Matching): A feladat során a szókincs és a tárgyeset gyakorlása volt a célom.

Betűkből szavak alkotása (Scramble): A betűket a megfelelő sorrendbe kell állítani.

Kvíz (Quiz):

Flashcards and educational games by StudyStack


Teszt: 

Flashcards and educational games by StudyStack

Egyéb lehetőségek:
  • akasztófa
  • keresztrejtvény
  • adatok letöltése PDA-ra, iPod-ra
  • nyomtatás
  • mások által készített gyakorlatok megtekintése, használata
  • megosztás
  • beágyazáshoz kód
  • egyéb játékok (ezeknek a lényegét még nem látom, aminek oka lehet még a hiányos angoltudásom is)
  • statisztikai adatok (hány kártyából áll a set; milyen kategóriába tartozik, mikor készítették,  stb.)
Egy sokrétű alkalmazásnak tartom, amivel a tanórákon a gyakorlásokat változatosabbá tehetjük. Akár a tanulók maguk is összeállíthatnak feladatokat, amiket a többiekkel meg is oszthatnak.


    2011. augusztus 1., hétfő

    Tesztek, kvízek készítése


    Nagyon szerettem gyerekként is, és felnőttként is a gondolkodtató feladatokat, rejtvényeket. Külön öröm számomra, hogy az interneten nagyon sok lehetőségünk van arra, hogy mi is készítsünk tanítványainknak kvízeket, teszteket. Ezekből mutatok be most néhányat.

    Az alkalmazásba egy rövid ingyenes regisztrációt követően tudunk belépni. Ha ezen túljutottunk, akkor nemcsak készíteni tudunk kvízeket, hanem a mások által készítetteket ki is próbálhatjuk. Sokféle témában tehetjük próbára tudásunkat: pl. biológia, földrajz, nyelvek, stb.
    Az eXeLearning-ben készített tananyagomhoz készítettem egy kvízt, ami itt próbálható ki. Szerintem bármely tantárgynál kiválóan használható, az idegen nyelveknél pl, a szókincs ismétlésére, gyakorlására, vagy akár kisebbeknél számonkérésre is.
    Az alkalmazással teszteket is készíthetünk. Biztos vagyok benne, hogy a következő tanévben ezt az alkalmazást is sűrűn fogom használni, mivel gyorsan lehet vele dolgozni az egyszerű, egyértelmű felületének köszönhetően (bár az oldal angol nyelvű)

    Az alkalmazásba beléphetünk tanárként, diákként, vagy akár szülőként is.  A belépést követően kialakíthatjuk a kinézetünket. (ruházat, arc, háttér beállítása, stb) Természetesen itt is választhatunk a játékok közül, ahol láthatjuk azt is tanárként, hogy milyen eredményt értek el tanulóink az adott feladatnál. Ennél számomra sokkal érdekesebb, hogy magunk is kiélhetjük kreativitásunkat. Többféle feladat közül választhatunk: szókeresés, anagramma, teszt és akasztófa. Én ez utóbbit próbáltam ki. Az eredmény  itt próbálható ki.

    Természetesen ezeken kívül még nagyon sok lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy óráinkat színesebbé, érdekesebbé tegyük.

    2011. július 7., csütörtök

    Tananyagszerkesztés

    A PROMPT Oktatóközpont által szervezett tanfolyamon hallottam először az eXeLearning tananyagszerkesztőről. Kíváncsi ember lévén rögtön le is töltöttem és elkezdtem a programmal való ismerkedést. Nagyon tetszik, mert sok lehetőséget ad a szerkesztésre, a kezelése pedig egyszerű.
    Egy a "baj" vele: nehéz abbahagyni, ha egyszer elkezdi az ember használni.
    Már az előző tanfolyamon elkezdtem a jobbnál jobb webes eszközök gyűjtögetését, de sajnos akkor időm nem volt azok kipróbálására. Most elővettem őket, és így bukkantam néhány hasznos alkalmazásra.

    Az egyik a Kubbu, .ami egy virtuális osztályteremként is használható. Mivel a regisztráció ingyenes volt, rögtön ki is próbáltam. Csoportokat, tanulókat lehet felvenni, különböző típusú feladatokat készíthetünk vele (keresztrejtvény, párosítás, kvíz), amiket meg is lehet osztani más tanárokkal. Sajnos a megosztás nekem nem sikerült. Másik gond az volt vele számomra, hogy az elkészült "alkotásokat" nem lehetett beágyazni más alkalmazásokba.

    Egy másik kvízkészítő alkalmazás az eQuizzer, ami szintén ingyenes regisztráció után már használható is. Készíthetünk párosítást, igaz-hamis feladatokat, több jó megoldásos feladatokat,  hiányzó szöveg pótlását. A kérdések természetesen utólag is szerkeszthetők.


    A harmadik alkalmazás a Quizinator, ami szintén ingyenes regisztráció után vehető használatba. Igaz-hamis, rövid válaszos feladat, és több jó megoldásos feladat alkotható vele. Többek között beállíthatjuk a kvíz nehézségi fokát is.

    Számomra a legjobban áttekinthető program a Kubbu volt, csak a beágyazást hiányolom belőle.

    2011. június 27., hétfő

    Tananyagelemek készítése

    A  PROMPT Oktatóközpont tanfolyamán ezen a héten azt a feladatot kaptuk, gyűjtsünk vagy készítsünk tananyagelemeket. 
    Mivel az interneten kevesebb olyan tananyag található, amely egy általános iskolában a német nyelv tanítása során hatékonyan használható, ezért elhatároztam, magam készítek tananyagelemeket, illetve átdolgozom, módosítom a már meglévő oktatási anyagaimat. 
    Házi feladatként feltöltöttem HotPotatoes programmal készített keresztrejtvényt, párosítást. Nemcsak én, de a gyerekek is kedvelik az ezzel a programmal készített tananyagokat. A másik nagy kedvenc a Smart Notebook szoftver, amivel memóriajátékokat, anagramma feladatokat, akasztófajátékokat is készítettem. Ezek közül is feltöltöttem egyet házi feladatként. A program alkalmazásával változatosabbá, színesebbé tehetjük tanóráinkat.

    Most két olyan kis tananyagelemet szeretnék bemutatni, amely újrahasznosítható is lehet, és amiket nem tettem fel az adatbázisunkba.
    A VoiceThread alkalmazás segítségével gyakorolhatjuk a kommunikációt, kiderülnek a nyelvtani hibák is.
    Először, könnyebb kérdésekre válaszolhatnának a gyerekek, utána pedig már elöljárószavas szerkezeteket is használhatnának.


    A másikat a Quizlet alkalmazással készítettem, igyekszem bemutatni a program lehetőségeit is. Az elmúlt tanévben volt olyan csoportom, akik e programban akartak a szavakból felelni.





    2011. június 16., csütörtök

    E-tananyag kurzus

    A tanév befejezésekor indult a PROMPT Oktatóközpont által szervezett kurzus Szinopszistól az e-learning tananyagig címmel. Már az előző kurzuson (E-learning - a jövő iskolája) is nagy lelkesedéssel és szívesen vettem részt, sőt az ott tanultakat, a web 2.0-ás eszközöket igyekeztem az elmúlt tanévben hasznosítani. Elmondhatom, hogy a gyerekek, a digitális bennszülöttek szívesen fogadták azokat a tanórákat, amikor pl. az Edmodo rendszerben találták meg a feladatokat. Itt kommunikálhattak is, igaz ez még nagyon hasonlított a Facebook-on illetve iwiw-en folytatott "kommunikációhoz". Lehet, hogy itt adhatnék olyan feladatokat is, amelyeket kooperatív munkában oldhatnának meg?! 
    A képen én "oktatom" a kollégáimat
    Nyelvtanárként nagyon jó lehetőséget adott számomra a pályázaton elnyert interaktív táblák használata is, ahol egyrészt a www.iot.hu, másrészt a www.tanarblog.hu oldalon bemutatott programokat is szívesen használtam. A gyerekek számára motivációt is jelentett ez az újszerű oktatás. Remélem, az újdonság varázsa továbbra is megmarad. Természetesen ehhez szükség van az újabb és újabb alkalmazások, lehetőségek megismerésére is. Ezért is jelentkeztem erre az újonnan induló tanfolyamra. Másrészt mindig is érdekelt az, hogy hogyan készítik el az oktató CD-ket. Tudom, hogy ez egy nagyon bonyolult feladat, ezt már az első heti tananyag elolvasásakor tapasztalhattam.  De örömet jelent számomra, hogy egy kicsit "bekukucskálhatok" ebbe a világba is. Biztos vagyok abban is, hogy a következő tanévben hasznosítani tudom az itt tanultakat.
    Informatikusként és programtervezőként érdekes volt olvasni, hogy a tananyagtervezés során is folyamatábrákat használnak.
    Amikor először kellett folyamatábrát készítenünk sok évvel ezelőtt, nagyon idegen volt számunkra ez a terület. Aztán természetesen, amikor egy programot kellett elkészítenünk, megírnunk, programoznunk, akkor láttuk igazán értelmét. (Én egy matematika szoftvert készítettem C++Builder-ben a síkidomokról.) Most már fel sem vetődik bennem a kérdés: Minek kell ez? Mai fejjel már tudom, hogy sokkal könnyebb egy jól megírt "tervezet", - legyen az egy folyamatábra, vagy egy szöveges leírás - alapján elkészíteni a munkát.

    "Csak az számít valójában tanulásnak, amit a magam módján tanulok, miközben azt teszem, amit tenni akarok."
    Richard Bach

    2011. június 3., péntek

    Pedagógusnap





    Tutoraimnak, csoporttársaimnak és minden pedagógus olvasómnak küldöm ezt a verset pedagógusnap alkalmából.



    Donászi Magda: Ma szívünk ünnepel...
    Ma nem tanulni jöttünk.
    Ma szívünk ünnepel.
    A hálát, amit érzek:
    miképpen mondjam el?

    Szétszáll a szó a szélben,
    habár mélyről fakad,
    s e nyíló rózsa élte
    pár nap vagy óra csak.

    Emlékek kötnek össze:
    szavak, számok, betűk.
    Utunk, akárhová visz,
    követnek mindenütt.

    Emlékünk egyre több lesz,
    tudásunk mind nagyobb,
    Hálás szívvel köszöntünk
    tanárt s ünnepnapot. 

    Szófelhő 2. rész

    Ma végre sikerült a Wordle alkalmazással újra szófelhőt készítenem. Arra gondoltam, hogy megpróbálom a Google Chrome böngészővel és láss csodát, sikerült, aminek nagyon örülök.
    Az eredmény kicsiben a jobb oldali oldalsávban látható, de úgy gondoltam, megmutatom nagyban is.
    Az eredmény itt látható.

    2011. június 2., csütörtök

    Szófelhő

    Már két napja próbálok egy újabb szófelhőt létrehozni a blogomból. Először a Wordle programmal próbálkoztam - ami régebben már sikerült- de most valami probléma adódott. A GYIK segítségével arra jöttem rá, hogy talán a Java alkalmazással lehet gond, de annak frissítése után sem történt semmi. 



    Mivel nem szeretem feladni a dolgokat, ezért kerestem egy másik alkalmazást, így találtam a Tagul szófelhő készítőt.
    Igaz, hogy itt kevesebb alakzat közül választhatunk, de választhatunk a fontok közül, a színeket is beállíthatjuk. Bemásolhatunk szöveget, vagy megadhatunk egy URL címet is. Én a blogomból készítettem szófelhőt. Nem utolsósorban, nem kell regisztrálnunk, hiszen pl. a Facebook-os fiókunkkal is bejelentkezhetünk.

    Én a pentagram alakzatot választottam elsőként, és ezt sikerült alkotnom.
    http://tagul.com/preview?id=27959@1

    A szófelhő érdekessége, hogy ha egy adott szóra állunk, akkor különböző weboldalakra ugorhatunk, illetve akár a google-ban újabb oldalakat is megjeleníthetünk.
    Saját blogom jelenik meg:
    http://tagul.com/preview?id=27959@2

    A Google találatait mutatja meg új ablakban (ez is beállítás kérdése):
    http://tagul.com/preview?id=27959@3


    A programban összesen 20 szófelhő készíthető, a mű képként is elmenthető, illetve a kód segítségével beágyazható weboldalba is.



    2011. június 1., szerda

    Időszalag újra

    Az előző e-learning-es tanfolyamon ismertem meg a Dipity időszalag alkalmazást,  amit mostanában egy kicsit elhanyagoltam. A ma tartott webinárium kapcsán jutott újra eszembe, hogy milyen érdekes is volt. Már az indulásnál láttam, hogy egy kicsit megújult a felülete is. Úgy emlékszem, hogy nem volt ennyi beállítási lehetőség régebben.

    Úgy gondolom, hogy a közeljövőben többször használni is fogom, hiszen gyakorlat teszi a mestert.

    2011. május 30., hétfő

    Gyerekek gondolattérképei

    A tanév végi sikeres vizsgák után pihenés és ismétlésképpen az 5. és 6. osztályos tanulókkal kipróbáltuk a Spicynodes alkalmazást. 
    A tanulók szívesen próbálták ki a gondolattérképnek ezt a módját és nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a "munkába". Többen mondták, hogy ilyeneket már papíron is csináltunk.
    Néhány munkát itt szeretnék bemutatni.

    Essen
    Obst

    Itt már nemcsak képek, hanem videók is láthatók. A tanulók maguk jöttek rá arra, hogyan is kell videókat betenni ebbe a programba. Az alapvető funkciókat elmondtam nekik, utána szabadon alkothattak.
    Tiere
    “Az egyén erőfeszítéseinek legértékesebb eredménye nem az, amit kap, hanem amivé válik a tevékenysége által.” (John Ruskin)




    2011. május 9., hétfő

    Gondolattérkép - másként

    Nyelvtanárként nagyon kedvelem a gondolattérképeket, de úgy gondolom, hogy más tanórákon is kiválóan használhatók.
    Az év vége közeledtével az ismétlőórákat érdekesebbé tehetjük pl. a SpicyNodes program segítségével is.
    Az első "munkám" ezzel a programmal itt látható.

    2011. április 21., csütörtök

    Minden kedves Olvasómnak, Ismerősömnek Kellemes Húsvétot kívánok!

    2011. április 19., kedd

    Kincsesbánya gyakorláshoz

    Internetes barangolásom során találtam a következő játékokat:

    1. Szorzás gyakorlása: a színes lufik szorzásokat tartalmaznak. A gyerekeknek először végig kell gondolniuk a szorzások eredményeit, utána ki kell szúrni a lufikat az eredmények növekvő sorrendjében. 
    Bevallom én is eltöltöttem egy kis időt a játékkal:) A bal oldalon található ikonok segítségével pedig újabb és újabb matematikai játékokat varázsolhatunk elő.

    2. Jeopardy készítése - http://jeopardylabs.com/
    Az első Jeopardy-m, amit 4. osztályosoknak készítettem tanév végi gyakorlásként,  itt látható. Remélem, a tavaszi szünet után lesz lehetőségem a kipróbálásra is.

    3. Rengeteg hasznos link található itt a Smart táblához különböző tantárgyakhoz.

    Jó szórakozást a játékokhoz!

    2011. április 18., hétfő

    Smart szoftver

    Egy nagyon érdekes oldalra bukkantam a www.tanarblog.hu oldal jóvoltából. 

    A http://community.teqsmart.org/download.php oldalon rengeteg interaktív táblán használható játékkal, alkalmazással találkozhatunk. Az alkalmazások kerete adott, de a tartalmukat mi alakíthatjuk ki a gyerekek tudásának megfelelően. 







    Néhány kedvencemet szeretném bemutatni:
    Iskolánkban a gyerekek a focis változatot szeretik a legjobban.

    Gyűjtemény nyelvi játékokból (angolul): 
    Az itt látható játékok közül én főleg az anagrammát használtam eddig, ami a gyengébb képességű tanulók körében is kedvelt.
    Memóriajátékok:

    Az oldalon még nagyon sok hasznos alkalmazás található a matematika, a tudományok, az angol nyelv (stb.) tanításához is.







    Aki a Smart szoftvert szívesen használja, feltétlenül látogassa meg az oldalt!


    2011. március 27., vasárnap

    Nyelvoktatás

    Az internet kiváló lehetőséget teremt  a nyelvtanároknak az idegen nyelvek oktatására. Rengeteg angol nyelvi oktatójáték, gyakorlófeladat, videó található, amelyek az oktatást segítik. Szerencsére más nyelvekhez, így a némethez is találunk, találhatunk segédanyagokat.
    Tanulóink a tanév végén idegen nyelvekből szóbeli és írásbeli vizsgát is tesznek, melynek egyik része a hallás utáni értés, mint az igazi nyelvvizsgán. Mivel ennek a területnek a gyakorlására kell a legtöbb időt fordítanunk, ezért már évek óta gyűjtöm az olyan nyelvkönyveket, amelyekhez autentikus szövegek is találhatók  (eleinte kazettán, később CD-n) De ezek a gyakorlóanyagok előbb-utóbb elfogynak, ezért megpróbálkoztam videós anyagokkal, amelyeket az interneten itt találtam. Sajnos több link már nem működik, de azért találtam itt is remek képi anyagot. A feladatokat magam találom ki hozzájuk, így a tanulók már szívesebben végzik ezeket a feladatokat, és több sikerélményük is van. 
    A kedvenc videó két kamaszgyermekről szól. 
    Öröm volt számomra az is, hogy a tanulók elkezdték felírni a videók URL címét, mire megbeszéltük, hogy felteszem az Edmodo-s osztálytermükbe, így bármikor újra nézhetik a filmeket.
    Az interaktív táblákon vetített kisfilmek olyan érzést keltenek a tanulókban és bennem is, mintha moziban ülnénk
    Remélem, tanév végén e részterületen is előbbre lépést tapasztalunk.


    2011. március 5., szombat

    Facebook

    Manapság nagyon sok szó esik a közösségi oldalakról, különösen az iwiw-ről és a Facebook-ról, hiszen a tanulók nagyon sok időt töltenek ezeken az oldalakon. 
    Néhány érdekességet olvashatunk ezen az oldalon:

    Az internettel való ismerkedést bármikor el lehet kezdeni, ezt mutatja, hogy a legidősebb Facebook-.ozó 104 éves. Ezenkívül megtudhatjuk többek között azt is, hogy mennyi időt töltenek el átlagban a felhasználók, hány ismerőst találnak havonta, stb.


    A tanulók figyelmét fel kell hívnunk az internet veszélyeire is. Nálunk nemrég az iskolában érdekes előadást hallhattak a tanulók erről a témáról, megnéztük az interneten is az erről szóló oldalt.

    A közösségi oldalakon terjedő vírusra hívja fel a figyelmet a következő cikk:
    http://index.hu/tech/2011/03/03/virus_terjed_a_facebookon/

    Sokszor kell figyelmeztetnünk tanulóinkat, gyermekeinket a közösségi oldalak veszélyeire.

    2011. február 20., vasárnap

    Pedagógiai műhely

    Egy internetes pedagógiai műhelyre szeretném felhívni a figyelmet:
    Ezen az oldalon többek között olvashatunk az iskolai esélyegyenlőségről, a művészeti nevelésről, a Nemzeti Alaptantervről. Számomra nagyon érdekes az oldalon található interjú Barsi Ernővel, hiszen  volt szerencsém többször is találkozni Vele. A találkozások mindig nagy hatással voltak rám.  
    Először gyermekkoromban furulyázhattam Neki, pár éve pedig pedagógusként találkoztam Vele egy énekversenyen. 
    Munkássága mindannyiunk számára példaértékű:)

    2011. január 22., szombat

    IKT a tanórákon

    Az internetet böngészve akadtam rá egy érdekes"könyvre" amely a következő oldalról tölthető le:

    A könyvbe beleolvasva nagyon jó és hasznos ötletekkel találkoztam. Nagy örömömre szolgált az is, hogy megemlítik az általam kedvelt Quizlet programot is.

    Én is szeretnék egy ötletet megosztani Veletek. Mivel nálunk a takarékosság jegyében kevesebbet fénymásolhatunk, ezért elgondolkodtam azon, hogy német nyelvi órákon hogyan tudnám a szövegértést tanulóimmal gyakoroltatni.


    Erre több lehetőséget találtam:

    • az Edmodo rendszerbe felteszek hivatkozásokat, ahol szövegértést gyakorolhatnak diákjaink
    Ezt ki is próbáltam, de az autentikus szövegek nehéznek bizonyultak a gyerekeknek, bár néhányan       próbálkoztak a webfordítóval is
    • gyakorlókönyvekből kiválasztok szövegértéseket, amiket beszkennelés után szintén felteszek az Edmodo-ba, de készítek hozzájuk egy űrlapot, amire a megoldásokat írhatják fel. Így otthon is tudnak gyakorolni.

    Most tanulóimmal ez utóbbi lehetőséget próbáljuk ki:)

    2011. január 12., szerda

    Felmérés új módon

    Lassan lezárul az első félév az általános iskolákban, így tanulóink szinte minden tantárgyból félévi felméréseket írnak. Én gondoltam egy merészet, és úgy döntöttem, 6. osztályban a félévi felmérés elméleti részét is a számítógép segítségével íratom meg informatikából. Elkészítettem egy űrlapot, feltettem a tanulóim által is kedvelt Edmodo rendszerbe, ahol mindenki névvel ellátva töltötte ki az űrlapot. Már a felmérés közben megjegyezte egyik tanítványom: "De jó lenne, ha mindig így írnánk a felméréseket." 
    Ez számomra mindennél többet jelentett. 
     

    Az űrlap itt tekinthető meg: 

    Néhány eredményt szeretnék bemutatni::

    Hogyan nevezzük a számítógéphez tartozó eszközök összességét?

    Válaszd ki a háttértárolókat!
    nyomtató
    3  21%
    pendrive
    11  79%
    egér
    0  0%
    winchester
    9  64%
    floppy
    14  100%
    DVD
    11  79%

    A tanulói visszajelzések megerősítettek abban, hogy tanulóimmal, amikor a tananyag is lehetővé teszi, a felméréseket ilyen módon írassam meg német nyelvből és informatikából is, hiszen így a digitális kompetenciájukat is fejlesztem. A tanulók elmondták azt is, hogy szívesen gyakorolnának németórákon is a számítógépen, én pedig szívesen teljesítem a kérésüket.

    "Egy jobb világban mindenki a gyermekektől tanul majd. Most sietve igyekszel tanítani őket. Senki sem tanul tőlük, pedig ők oly sok mindenre megtaníthatnának." /Osho/